Otwórz player w nowym oknie

Paweł Soloch: Rok 2020 przyniósł nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski

Paweł Soloch: Rok 2020 przyniósł nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski

„Niezmienne jest zagrożenie ze Wschodu, od strony Rosji. Dodatkowo potęgowane jest ono zamrożonym konfliktem na Ukrainie i bardzo niepewną sytuacją na Białorusi. To są oczywiście te tradycyjne zagrożenia, natomiast mamy też zagrożenia nowe. Ciągle zmagamy się z pandemią, z koronawirusem” – powiedział w Poranku "Siódma9” minister Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Tematem rozmowy Michała Kłosowskiego z szefem BBN-u było m.in. strategiczne bezpieczeństwo Polski i wyzwania dla naszego kraju w nowej dekadzie. Minister Soloch podkreślił, że istnieją też zagrożenia w skali globalnej, zapoczątkowane jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa.

„Coraz bardziej widoczny jest spór w wymiarze globalnym między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Uważam, że montowanie sojuszy, zapoczątkowane przez zwolenników Donalda Trumpa, będzie jeszcze kontynuowane. Europa - a co za tym idzie, także Polska - musi się w tym odnaleźć” - zaznaczył.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił także uwagę na cyfrowe wyzwania, które narastać będą w kolejnej dekadzie XXI wieku.

„Musimy mieć własne zdolności w tym zakresie. Poza obronnością mamy tu do czynienia z różnymi innymi manipulacjami i zdominowaniem Internetu przez olbrzymie koncerny. Rzecz w tym, aby państwa, może też działające w sojuszu, posiadały zdolności ochrony samych siebie i własnych obywateli. Jako Polska musimy mieć własne zdolności w tym zakresie, to nie ulega wątpliwości. Konieczne jest także współdziałanie, Unia Europejska stwarza takie możliwości” – stwierdził rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA