Otwórz player w nowym oknie

Bp Marek Solarczyk: Diecezja radomska to miejsce wielkiego dziedzictwa wiary

Bp Marek Solarczyk: Diecezja radomska to miejsce wielkiego dziedzictwa wiary

„Diecezja radomska to miejsce wielkiego dziedzictwa wiary i duchowego bogactwa Kościoła” – powiedział w Poranku „Siódma9” bp Marek Solarczyk. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej 8 stycznia kanonicznie obejmie diecezję radomską po przejściu przez biskupa Henryka Tomasika na emeryturę.

W rozmowie z Michałem Kłosowskim w Poranku „Siódma9”, biskup Marek Solarczyk mówił o wyzwaniach związanych z nową posługą.

„Jest pewne dziedzictwo, pewne doświadczenie i wiele nadziei. Oczywiście pojawia się także wiele tajemnic, które będziemy razem z ludźmi ze wspólnoty radomskiej – ale przede wszystkim z Panem Bogiem – odkrywać. Człowiek nie ma odpowiedzi i jasności we wszystkich sprawach, ale ostatecznie jest nadzieja i wiara, że z Bożą pomocą to wszystko uda się” – podkreślił duchowny.

Bp Marek Solarczyk będzie musiał też zakończyć pracę w roli katechety, którą pełnił od ponad 27 lat w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV na warszawskiej Pradze. Jak zaznaczał duchowny, to był ważny element jego dotychczasowej posługi.

„Jeżeli człowiek wzrastał i przeżywał pewne sprawy i ma wspólnotę doświadczeń dobra z ludźmi, z którymi był, to tego nie da się po prostu wyrwać, zapomnieć. Taką szczególną wspólnotą są na pewno «władysławiacy» – zarówno absolwenci, jak i uczniowie. Jeżeli chodzi o uczniów, po ludzku jest trochę smutku, ale taka jest rzeczywistość” – mówił biskup Solarczyk w rozmowie.

Odpowiadając na pytanie o dotychczasowe dziedzictwo lokalnego Kościoła, biskup Solarczyk dodał, że teren obecnej diecezji radomskiej jest historycznie ważnym miejscem zarówno dla Polski, jak i Kościoła.

„Nie bez powodu patronem diecezji jest św. Kazimierz, który w drugiej połowie XV wieku żył tutaj. Z Radomia wypełniał władzę w imieniu swojego ojca – króla. Oczywiste, że jeśli chodzi o sam Radom czy obecny obszar diecezji, to jest to przeogromne dziedzictwo wiary, historii i wielkiego bogactwa Kościoła” – dodał Gość Poranka „Siódma9”.

4 stycznia bp Marek Solarczyk został mianowany przez papieża Franciszka biskupem diecezji radomskiej.

Kanoniczne objęcie diecezji nastąpi w piątek 8 stycznia o godz. 12:00. Dokona się ono w radomskiej katedrze poprzez okazanie Kolegium Konsultorów watykańskiego pisma mianującego Marka Solarczyka biskupem w Radomiu. Przed kanonicznym objęciem swego urzędu biskup nominat złoży wyznanie wiary oraz przysięgę wierności Stolicy Apostolskiej wobec Kanclerza Kurii i Kolegium Konsultorów. Ze względów pandemii ingres, czyli uroczyste objęcie diecezji przez nowego biskupa, odbędzie się w późniejszym terminie, który na razie nie został jeszcze podany publicznie.

Krzysztof Jędrasik/Radio Warszawa

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA