Otwórz player w nowym oknie

Andrzej Kohut: Walka, którą od pewnego czasu toczy Donald Trump, dobiega końca

Andrzej Kohut: Walka, którą od pewnego czasu toczy Donald Trump, dobiega końca

„Walka, którą od 3 listopada toczy prezydent Trump rzeczywiście dobiega końca. Już nie za bardzo widać na horyzoncie jakiekolwiek środki, którymi mógłby tę walkę dalej toczyć” – powiedział w Poranku „Siódma9” Andrzej Kohut (Klub Jagielloński).

Amerykanista wypowiedział się m.in. na temat wtargnięcia protestujących zwolenników Donalda Trumpa do budynku Kapitolu.

„Amerykańskie służby z całą pewnością powinny przewidzieć, że tego typu zagrożenia się pojawią. Wiadomo było, że dojdzie do manifestacji zwolenników Donalda Trumpa. Waszyngton przygotowywał się na to od kilku dni, zabijając okna deskami. W związku z tym było wiadomo, że może dojść do bardzo gwałtownych zdarzeń. Emocje, które wywoływał prezydent Trump przez ostatnie dwa miesiące mówiąc o tym, że wybory zostały sfałszowane, z całą pewnością buzują w znacznej części republikańskiego elektoratu i mogą doprowadzać do wrzenia w krytycznych dniach” – mówił Andrzej Kohut.

Zdaniem Gościa Poranka „Siódma9” radykalne zajścia, do jakich doszło kilka dni temu w Waszyngtonie mogą być niepokojącym symptomem zwiastującym burzliwą przyszłość amerykańskiej demokracji w najbliższych latach.

„Zazwyczaj zliczanie głosów elektorskich w Kongresie to nudna procedura. Jest to jeden z elementów amerykańskiego systemu wyborczego, który przypada dwa miesiące po tym, jak wyborcy wyrazili swoją wolę, i kiedy wszyscy są już w zasadzie pogodzeni z wynikiem. W tym sezonie wyborczym jest zupełnie inaczej, stąd też należało przyjąć inne środki ostrożności, które ktoś najwyraźniej zaniedbał” – powiedział rozmówca Karola Gaca.

Według eksperta Klubu Jagiellońskiego Donald Trump musi już ostatecznie pogodzić się ze swoją wyborczą porażką z Joe Bidenem.

„Walka, którą od 3 listopada toczy prezydent Trump rzeczywiście dobiega końca. Już nie za bardzo widać na horyzoncie jakiekolwiek środki, którymi mógłby tę walkę dalej toczyć” – stwierdził Andrzej Kohut.

W rozmowie podjęto też temat największych wyzwań, przed którym stoi Joe Biden.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA