Otwórz player w nowym oknie

Dr Sebastian Gajewski: Stany Zjednoczone to kraj z potężnymi problemami

Dr Sebastian Gajewski: Stany Zjednoczone to kraj z potężnymi problemami

„Problemy nie sprowadzają się tylko do tego, co działo się na Kapitolu, bo to tylko pewien symbol. To odzwierciedlenie kryzysu, z którym mierzą się Stany Zjednoczone” - mówił w Poranku „Siódma9” dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.

Dr Gajewski przyznał, że biorąc pod uwagę, jaki wizerunek mają w Polsce Stany Zjednoczone, obrazki z ostatnich dni muszą wywoływać zdziwienie i zaskoczenie.

„Jeśli obserwuje się życie społeczno-polityczne w USA, to aż taką niespodzianką nie są, ale pokazują daleko idący kryzys. To kwestionowanie utrwalonych form i metod uprawiania polityków, zwyczajów politycznych. To ogromne wyzwanie dla tego państwa” - mówił.

Zdaniem Gościa Poranka, wszystko to, co działo się w USA, uzyskuje też polski kontekst.

„Wynika to z faktu, że stosunki z USA są dla nas bardzo ważne, a Stany Zjednoczone są traktowane jako nasz strategiczny partner. Z tego punktu widzenia, to ma znaczenie dla naszej politycznej gry politycznej. Trudno, żeby nie miało, bo ostatnie lata rządów PiS to czas, gdy Zjednoczona Prawica i prezydent Andrzej Duda mocno eksponowali przyjaźń z USA i osobistą sympatię do Donalda Trumpa. W tym sensie PiS może być kojarzony z tym, co się dzieje w USA. O ile takie próby ze strony opozycji są w pełni zrozumiałe, to nie sądzę, by to miało jakiekolwiek znaczenie dla preferencji wyborczych, czy realnie dla tego, co dzieje się w polskiej polityce” - ocenił.

Dr Gajewski odniósł się też do faktu, że Donald Trump został zablokowany w mediach społecznościowych.

„Wielkim zagrożeniem dla systemów politycznych poszczególnych państw jest to, że podmiotami politycznymi stają się firmy, które są właścicielami mediów społecznościowych. Odcięcie politykowi, czy osobie publicznej dostępu do mediów, może wpłynąć na daną sytuację w kraju. Sytuacja w USA była jednak szczególna. Rola Facebooka, Twittera w działalności Donalda Trumpa była o wiele większa. Zgadzam się, że o ile dokonywanie takich blokad to problem, to biorąc pod uwagę obecną sytuację i to, że wydarzenia na Kapitolu w dużej mierze były bezpośrednią konsekwencją wezwań Trumpa, wydaje się, że ten zabieg był uzasadniony” - powiedział rozmówca Karola Gaca.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA