Otwórz player w nowym oknie

Marlena Maląg: Mieszkańcy DPS-ów będą szczepieni na miejscu

Marlena Maląg: Mieszkańcy DPS-ów będą szczepieni na miejscu

„Na dzisiaj ponad 70% mieszkańców Domów Pomocy Społecznej zgłosiło deklarację, że chce być zaszczepionych. Mieszkańcy DPS-ów będą szczepieni na miejscu. Wolontariusze z Korpusu Wsparcia będą to przedsięwzięcie wspierali tam, gdzie będzie taka potrzeba” - powiedziała w Poranku "Siódma9" Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej, w rozmowie z Karolem Gacem, poinformowała o wydłużeniu funkcjonowania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia o kolejne 2 miesiące. „Przeznaczamy na to 50 mln zł. Na poprzednie miesiące 100 mln zł. Nie jest powiedziane, że w lutym Korpus zakończy działanie. Jeśli będzie taka potrzeba, sytuacja spowodowana pandemią będzie wymuszała dalsze działania, one będą podejmowane” - zapewniła.

Marlena Maląg przekazała, że do tej pory z prośbą o pomoc poprzez infolinię 22 505 11 11 zgłosiło się 26 tysięcy seniorów. „O pomoc nadal można prosić. Po drugiej stronie jest Korpus Wsparcia: rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe, wolontariackie, Caritas Polska, Stowarzyszenie św. Brata Alberta i stowarzyszenia młodzieżowe. Po stronie wolontariuszy jest ponad 12 tysięcy osób i 190 organizacji młodzieżowych” - powiedziała.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej została zapytana czy rząd rozważa ograniczenie finansowania programów społecznych ze względu na epidemię koronawirusa. „Nigdy nie było dyskusji i nie mieliśmy dylematu jako rząd, czy należy ograniczać programy społeczne. One przybierają w czasie pandemii dodatkowego wymiaru. Poza wsparciem pomagają przetrwać trudny czas. Trafiają do rodzin, seniorów ale wracają na rynek, napędzają polską gospodarkę. To jest ważne. Opozycja jeśli nie odpowiada za budżet to ma dylematy co należy ograniczyć, co należy zabrać. Naszym priorytetem jest inwestycja w rodzinę” - podkreśliła.

Gość Poranka "Siódma9" powiedziała, że priorytetem jej ministerstwa jest polityka demograficzna. „Bardzo starannie pracujemy nad strategią demograficzną. Zadania przeznaczone do realizacji muszą być dopasowane w taki sposób, aby przełożyły się na odwrócenie piramidy w której jesteśmy”.

Od 1 stycznia 2021 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych powstał rejestr umów o dzieło. Marlena Maląg wyjaśniła przyczynę nowych przepisów. „Chcemy wiedzieć ile takich umów jest zawieranych i czy rzeczywiście są to umowy o dzieło. Nie chodzi absolutnie o ich ozusowanie” - poinformowała minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA