Otwórz player w nowym oknie

Adrian Stankowski: Szczepieniom wśród celebrytów powinna przyjrzeć się prokuratura

Adrian Stankowski: Szczepieniom wśród celebrytów powinna przyjrzeć się prokuratura

„Od początku twierdzę, że tej sprawie powinna przyjrzeć się prokuratura. Oprócz zachowania przekraczającego normy etyczne, przekroczono też prawo i to wymaga oceny” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Adrian Stankowski (TV Republika, „GP Codziennie”).

Początek rozmowy dotyczył afery związanej ze szczepieniami.

„Sytuacja rozwija się jak w dramacie «Makbet» W. Shakespeare'a. Łańcuszek wydarzeń pociąga za sobą następne, drobne kłamstewko spowodowało konieczność popełnienia przestępstwa” – mówił Adrian Stankowski.

„Od początku twierdzę, że tej sprawie powinna przyjrzeć się prokuratura. Oprócz zachowania przekraczającego normy etyczne, przekroczono też prawo i to wymaga oceny” – kontynuował rozmówca Karola Gaca.

Redaktor Stankowski skomentował propozycję zmiany przepisów, która wiązałaby się z końcem możliwości odmowy przyjmowania mandatów.

„Mamy dziś prawo odmówić przyjęcia mandatu, ale rodzi to za sobą nieuchronny skutek w postaci nakazowego wyroku Sądu Rejonowego, od którego musimy się odwołać wnosząc sprzeciw wobec tego wyroku, co wymaga sporządzenia bardzo sformalizowanego pisma” – stwierdził dziennikarz.

„Wyrok nakazowy opiewa na kwotę na ogół wielokrotnie większą, niż mandat którego nie chcieliśmy przyjąć. Nie ma takiego kraju w Europie, w któym istnieje prawo do odmowy przyjęcia mandatu” – kontynuował.

„Uważam, że ten projekt wymaga wielu poprawek, ale protestuję przeciw stawianiu problemu na płaszczyźnie wolności obywatelskich, bo to nie o to chodzi. (...) Szedłbym w kierunku zwiększania kontroli sądowej nad mandatami, które są karą administracyjną w wielu krajach i tam dużo trudniej od nich się odwołać” – dodał.

Gość Poranka „Siódma9” krytycznie ocenił sprzeciw Jarosława Gowina wobec wspomnianego projektu.

„Premier Gowin przyzwyczaił nas do tego, że korzysta z takich okazji, aby – zamiast solidnie popracować nad tym projektem – wygłaszać tyrady o wolnościach obywatelskich” – stwierdził red. Stankowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA