Otwórz player w nowym oknie

Piotr Zgorzelski: Kosiniak-Kamysz przeprowadził PSL przez najtrudniejszy czas w historii

Piotr Zgorzelski: Kosiniak-Kamysz przeprowadził PSL przez najtrudniejszy czas w historii

„Stanowimy dobry tandem, a on jest niekwestionowanym liderem. Kosiniakowi-Kamyszowi reelekcja się po prostu należy. Należy mu się za przeprowadzenie PSL-u przez najtrudniejszy czas w historii, a teraz, gdy PSL jest na prostej i możemy złapać oddech, to naprawdę byłaby dziwna nieroztropność, gdyby ktoś rozważał, czy przywództwo Kosiniaka-Kamysza jest wątpliwie. Zrobię wszystko, by Kosiniak-Kamysz został prezesem" – mówił w poranku "Siódma 9" Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej.

Zgorzelski został zapytany o doniesienia tygodnika "Wprost", według którego polityk PSL nazywany jest "Frankiem Underwoodem ludowców" i prowadzi zakulisową grę za plecami Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wicemarszałek Sejmu stanowczo jednak zaprzeczył.

„Nie prowadzę polityki zakulisowej za plecami prezesa. Z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przeszliśmy trudną drogę ratowania PSL-u przed zniszczeniem przez PiS i inne źle działające w polityce siły. Jeśli prowadzę jakieś rozmowy, to zawsze w porozumieniu z prezesem. Stanowimy dobry tandem, a on jest niekwestionowanym liderem” - mówił.

Parlamentarzysta przyznał, że PSL czekają wybory wewnętrzne, ale przez pandemię zmienił się kalendarz wyborczy.

„Podobnie jest w PiS, czy Porozumieniu. Czekamy na moment, by wznowić kampanię sprawozdawczo-wyborczą, która kończy się u nas kongresem, ale trwa, bo mamy rozbudowane struktury. Czekamy na decyzje rządu, by obostrzenia były zniesione i około tysiąca osób mogło się zebrać. Być może to będzie czerwiec, a być może później” - tłumaczył.

Zgorzelski odniósł się też do budowy Koalicji Polskiej i nowego loga.

„Zielona koniczyna jest symbolem PSL-u, szczęścia i dobrze, jak się je ma. Ona nigdy nie zniknie, bo PSL tworzy szerszy byt – Koalicję Polską. Nowe logo jest dedykowane tym, dzięki którym PSL znalazło się w Sejmie. Największe poparcie zyskaliśmy w małych, średnich i dużych miastach wśród ludzi przedsiębiorczych. Trzeba przypomnieć, że po raz pierwszy PSL zdobył przyczółki w wielkich miastach – w Warszawie, Trójmieście i we Wrocławiu. Kierunek obrany przez Koalicję Polską jest słuszny"- powiedział.

Zapytany, czy domaganie się odszkodowań od państwa przez przedsiębiorców, może być kamieniem, który wywoła lawinę odparł, że to to akt desperacji wielu ludzi, którzy przez lata tworzyli własne biznesy.

„Dla wielu dramatem było zwalniać część pracowników. Pomoc z rządu jest niewystarczająca. Mogą to być kamienie, które wywołają lawinę, jeśli nałoży się na siebie kilka zjawisk, na które rząd nie będzie miał wpływu – np. wzrost bezrobocia czy rosnącą inflację. Cztery filary wolnego świata: demokracja, społeczeństwo, kapitalizm i rządy prawa są w dużym stopniu zagrożone” - ocenił.

Jak marszałek Zgorzelski ocenia Narodowy Program Szczepień?

„Są specyfiki różnych krajów. Izrael jest w stałej gotowości bojowej, więc stan organizacji tego państwa jest duży. Moim zdaniem to przykład nieadekwatny do sytuacji u nas. Jeśli słyszymy, że w sobotę zaszczepiono 1200 osób, to każdy się zastanawia, dlaczego tak mało. Pewnie dlatego, że nie ma odpowiedniej ilości szczepionek. Jestem ostrożny w krytykowaniu Narodowego Programu Szczepień, bo on jeszcze się nie rozkręcił” - stwierdził rozmówca Karola Gaca.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA