Otwórz player w nowym oknie

Artur Wróblewski: Społeczeństwo amerykańskie staje się prekariatem

Artur Wróblewski: Społeczeństwo amerykańskie staje się prekariatem

„W ostatnich dekadach społeczeństwo amerykańskie zostało poddane procesowi globalizacji, który spowodował wyprowadzenie tradycyjnego przemysłu z Ameryki do Chin, gdzie jest tańsza siła robocza. Amerykańskie społeczeństwo staje się prekariatem. Prekariat to nowa klasa społeczna ludzi biednych, pracujących na umowach «śmieciowych», bez gwarancji dochodu, odczuwająca nierówności społeczne. Ci ludzie się buntują” – powiedział w Poranku „Siódma9” Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).

Amerykanista mówił m.in. o tym czy realne jest odwołanie prezydenta Trumpa jeszcze przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

„Jeśli chodzi o uruchomienie 25. poprawki, która powstała w 1967 roku (po śmierci prezydenta Kennedy'ego), która reguluje, kiedy można pozbawić władzy prezydenta, to tutaj jest to nierealne. (...) Jest to absurdalny wymysł – nie widać żadnych powodów, żeby stwierdzić niemożność sprawowania władzy przez prezydenta Trumpa” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

„W próbie impeachmentu Donalda Trumpa widać chęć upokorzenia obecnego prezydenta i jego wyborców. (...) Dopiero 19 stycznia spotyka się Senat, a 20 stycznia Joe Biden obejmuje już władzę. Nie będzie czasu, żeby przegłosować tę sprawę w Senacie. Poza tym Demokraci nie uzyskają 2/3 większości głosów” – stwierdził Artur Wróblewski.

„Procedura impeachmentu ma służyć usunięciu urzędnika z urzędu, a zatem jaki sens ma rozpoczynanie tej procedury i pozbywanie się prezydenta, skoro za 8 dni kończy on swoją kadencję. Widzimy tu nadużywanie wspomnianej procedury, jest ona wykorzystywana do polaryzowania społeczeństwa. Jest to gra Demokratów na pogłębianie podziałów” – kontynuował amerykanista.

Dalsza część rozmowy dotyczyła głęboko podzielonego społeczeństwa amerykańskiego.

„W ostatnich dekadach społeczeństwo amerykańskie zostało poddane procesowi globalizacji, który spowodował wyprowadzenie tradycyjnego przemysłu z Ameryki do Chin, gdzie jest tańsza siła robocza. Amerykańskie społeczeństwo staje się prekariatem w jakiejś mierze. Prekariat to nowa klasa społeczna ludzi biednych, pracujących na umowach «śmieciowych», bez gwarancji dochodu, odczuwająca nierówności społeczne. Ci ludzie się buntują” – mówił Artur Wróblewski.

„Jesteśmy również świadkami zjawiska uberyzacji społeczeństwa. Uberyzacja to nowy model biznesowy polegający na tym, że biedni biednieją, a bogaci jeszcze bardziej się bogacą. W tym modelu nie ma miejsca na umowy o pracę. Nowe kapitalistyczne formy społeczeństwa spowodowały, że wiele ludzi jest zagubionych, wykluczonych. 50 milionów ludzi w Ameryce niedojada. 70 tysięcy rocznie umiera na skutek przedawkowania narkotyków. 3 miliony ludzi jest w więzieniu. Z drugiej strony właściciele korporacji, które ograniczają i cenzurują wolność poprzez moderowanie w sieci, przyczyniają się do tego, że jedni coraz bardziej się bogacą, a drudzy stają się coraz biedniejsi. Stąd m.in. pochodził sukces Trumpa – umiał on zagospodarować ten bunt” – powiedział rozmówca Janusza Zalewskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA