Otwórz player w nowym oknie

Prof. Andrzej Fal: Możliwe, że w III kwartale tego roku wrócimy do stanu sprzed pandemii

Prof. Andrzej Fal: Możliwe, że w III kwartale tego roku wrócimy do stanu sprzed pandemii

„W dużej mierze to od nas zależy, kiedy wrócimy do stanu sprzed pandemii. (...) Trzeci kwartał tego roku jest moim zdaniem optymistycznym, ale realnym terminem” – powiedział w Poranku „Siódma9” prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Lekarz pozytywnie ocenia rosnący procent społeczeństwa, który chce zaszczepić się przeciw koronawirusowi.

„Niechęć do szczepienia pierwotnie była związana z brakiem wiedzy i «wiedzą» bazującą na fake-newsach. W miarę jak zaczęły powstawać inicjatywy, takie jak np. «Nauka przeciw pandemii» to myślę, że wielu niezdecydowanych zmieniło zdanie i podeszło do całej sprawy racjonalnie” – mówił prof. Fal.

„Zaczęliśmy się szczepić. Widać, że ci, którzy się zaszczepili czują się dobrze, czekają na następną szczepionkę i bardzo się z tego cieszą. To kolejny element psychologiczny, który przekonał wielu niezdecydowanych” – dodał.

Gość Poranka „Siódma9” mówił o tym, kiedy jego zdaniem będziemy w stanie wrócić do stanu sprzed pandemii.

„W dużej mierze zależy to od nas samych. (...) Trzeci kwartał tego roku jest moim zdaniem optymistycznym, ale realnym terminem” – odpowiedział rozmówca red. Czytowskiej.

W rozmowie pojawił się również wątek wpływu szczepionek na kobiety będące w ciąży.

„Co do pełnego wpływu szczepionki na ciążę i ciężarne, trudno powiedzieć jednoznacznie, bo to podgrupa, która jest zawsze wyłączana z badań, chyba że są to specjalnie zaplanowane badania, ale tutaj nie było tego przypadku. Natomiast absolutnie nie ma żadnych podstaw, żeby sądzić, że szczepienie u osób, które zamierzają mieć dzieci, wpłynie w jakikolwiek sposób na płodność lub na ciążę w przyszłości” – stwierdził profesor Andrzej Fal.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA