Otwórz player w nowym oknie

Michał Herde: Wykluczenie internetowe 15% społeczeństwa jest niesprawiedliwe

Michał Herde: Wykluczenie internetowe 15% społeczeństwa jest niesprawiedliwe

4,51 mln Polaków w wieku 16-74 lata (15,5% tej grupy) nigdy nie korzystało z internetu. Jeszcze więcej osób (4,78 mln) nigdy nie posługiwało się komputerem. Lockdown, a także inne ograniczenia życia społecznego i gospodarczego wywołane pandemią pogłębiły cyfrowe wykluczenie. Najbardziej pogorszyła się sytuacja seniorów, a także uczniów, mieszkańców wsi i niepełnosprawnych – wynika z raportu Federacji Konsumentów pt. "Wykluczenie cyfrowe podczas pandemii. Dostęp oraz korzystanie z internetu i komputera w wybranych grupach społecznych". Na temat tej publikacji mówił w czwartkowym Poranku "Siódma9" Michał Herde z Federacji Konsumentów.

Michał Kłosowski pytał swojego Gościa o grupę seniorów, którzy aż w 80% nie potrafią obsługiwać komputera. „Przed pandemią mieliśmy do czynienia z całą masa bardzo dobrze funkcjonujących stowarzyszeń seniorskich, stowarzyszeń lokalnych, uniwersytetów III wieku, które starały się ten problem ograniczeń. Nadejście pandemii te problemy pogłębiły. Wiele jest jeszcze do zrobienia” - powiedział.

Zdaniem Michała Herde problemem są też uczniowie, 50-70% z nich nie ma własnego komputera, 25% współdzieli komputer z innym domownikiem. W dobie e-nauczania jest to duża uciążliwość. Po pandemii spodziewamy się kontynuacji programów, które te podziały będą zasypywały. W Poznaniu osoby z grupy wykluczonych mogą wypożyczyć komputer. Lokalnie jest wiele programów nauki obsługi komputera. Seniorzy uczą się posługiwania komputerem, natomiast w grupie wiekowej 16-20 problemem jest brak samego urządzenia” - zwrócił uwagę przedstawiciel Federacji Konsumentów.

Michał Herde podkreślił, że każda forma edukacji jest bezwzględnie wymagana. „Tak jak w XIX wieku masowa edukacja pozwoliła nam wejść w epokę industrializacji, tak w XXI wieku edukacja informatyczna jest bezwzględnie wymagana. Już w 2010 roku zaczęto formułować dostęp do internetu jako część praw człowieka. Nie jest to twierdzenie na wyrost. Kiedy następuje intensywna digitalizacja życia to wykluczenie z tej możliwości aż 15% społeczeństwa jest niesprawiedliwe” - podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA