Otwórz player w nowym oknie

Dr Aleksandra Bukała: Tworzymy przestrzeń do powstawania innowacyjnych firm w Polsce

Dr Aleksandra Bukała: Tworzymy przestrzeń do powstawania innowacyjnych firm w Polsce

„Sektor europejski uważany jest za drugi największy po amerykańskim. Wszyscy to podkreślają, że Polacy dobrze sobie radzą, mają bardzo dobre pomysły i bardzo dużo aktywności” - powiedziała w Poranku "Siódma9" dr Aleksandra Bukała z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Gość Michała Kłosowskiego mówiła o tym jak technologie kosmiczne wpływają na polską gospodarkę. Dr Aleksandra Bukała oceniła, że pandemia koronawirusa negatywnie odbiła się na działalności Polskiej Agencji Kosmicznej, ale nie pokrzyżowała założeń. „Sektor kosmiczny jest bardzo silnie umiędzynarodowiony. W tym aspekcie to było duże wyzwanie, żeby tę współpracę utrzymać, żeby nie zerwać łańcuchów dostaw. Spowolniło to pewne przedsięwzięcia, ale na razie dajemy radę. Musieliśmy się nauczyć pracy zdalnej” - stwierdziła.

Gość Poranka „Siódma9” poinformowała, że europejski sektor kosmiczny uważany jest za drugi największy na świecie, po amerykańskim. „Rok 2020 był pod znakiem osiągnięć nowych agencji, szczególnie jeśli chodzi o misję na Marsa. Na Czerwoną Planetę możemy polecieć raz na 2 lata. Otwiera się wtedy okienko startowe, kiedy planety są wystarczająco blisko siebie, żeby ten lot był ekonomicznie opłacalny” - mówiła.

Zdaniem dr Aleksandry Bukały, Polacy mają bardzo dużo sukcesów kosmicznych. „Mamy bardzo silny sektor naukowy, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk od ponad 40 lat buduje elementy różnych instrumentów naukowych, które badają powierzchnię Tytana czy lecą w kierunku Słońca. Mamy też swój udział w eksploracji Marsa, Księżyca czy planet pozasłonecznych. Dzięki temu, że od 2012 roku uczestniczymy w Europejskiej Agencji Kosmicznej i możemy brać udział w jej misjach. Tworzymy przestrzeń do powstawania innowacyjnych firm w Polsce. Ten sektor jest bardzo prężny. Wszyscy to podkreślają, że Polacy dobrze sobie radzą, mają bardzo dobre pomysły i bardzo dużo aktywności” - podsumowała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA