Otwórz player w nowym oknie

Michał Płociński: Opozycja nie potrafi wykorzystać błędów, które popełnia PiS

Michał Płociński: Opozycja nie potrafi wykorzystać błędów, które popełnia PiS

„We wszystkich partiach opozycyjnych czekają na moment, w którym będą mieli dużo większe pole manewru, kiedy to przejęcie inicjatywy, wyjście do przodu będzie łatwiejsze. Jestem zaskoczony, że w sytuacji, gdy PiS ma duże problemy (np. w Wałbrzychu, gdzie rozwiązuje swoje struktury), opozycja nie chce tego wykorzystać” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Michał Płociński („Rzeczpospolita”).

Czy słabość opozycji może wpłynąć na powstanie teraz nowego ruchu politycznego w Polsce?

„Nie wiem czy poza ruchem Szymona Hołowni może powstać teraz coś nowego. Hołownia chyba dosyć rozważnie podchodzi do budowania swojego ruchu. W tym tygodniu mamy poznać kolejnych polityków, którzy do niego przystąpią” – mówił Gość Poranka „Siódma9”.

Dalsza część rozmowy dotyczyła największych ugrupowaniach politycznych w Polsce. Red. Płociński mówił na czym polega fenomen PO i PiS i fakt, że obie partie zagarnęły praktycznie całkowicie scenę polityczną w Polsce w XXI wieku.

„W polskiej polityce sprawdzają się partie molochy. Do ich określenia używam anglosaskiego pojęcia politologicznego – partie władze. Są to partie, które do władzy się nadają, mają rozmaite skrzydła, nurty, itd. (...) W polskiej polityce potrzebny jest silny lider, ktoś taki jak Jarosław Kaczyński w Prawie i Sprawiedliwości, i wcześniej Donald Tusk w Platformie Obywatelskiej. Oczywiście takie rozwiązania mają wady, ponieważ brakuje w tych partiach liderów drugiego szeregu. Zarówno Tusk, jak i Kaczyński przez lata zwalczali wyrazistych polityków, którzy mieli szansę wybić się na jakąkolwiek niezależność. Jak widać to się sprawdzało/sprawdza” – stwierdził rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA