Otwórz player w nowym oknie

Justyna Orłowska: Ponad 90% obywateli ma dostęp do szerokopasmowego Internetu

Justyna Orłowska: Ponad 90% obywateli ma dostęp do szerokopasmowego Internetu

„Konkurowanie z rozwiązaniami gigantów internetowych jest kontrproduktywne. Państwo powinno uświadamiać obywatela, jakie są zagrożenia związane z korzystaniem z tych narzędzi” - powiedziała w Poranku "Siódma9" Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Michał Kłosowski rozmawiał ze swoim Gościem na temat koordynacji międzyresortowych działań państwa w sferze innowacji i nowych technologii. Justyna Orłowska mówiła, że każdy z nas jest wymagający jeśli chodzi o sprawność narzędzi wyszukiwania. „Chcemy jak najszybciej dostać informację. Przewaga wielkich korporacji jest taka, że jeżeli państwo wytworzy polskie narzędzie, to dostarczamy je dla Polaków na całym świecie w liczbie dochodzącej do 60 milionów osób, natomiast Google dostarcza dla miliardów osób. Im więcej osób takiego narzędzia używa, tym firma ma więcej informacji jak je usprawnić. Konkurowanie z takimi rozwiązaniami jest kontrproduktywne. Państwo powinno uświadamiać obywatela, że jeżeli korzysta z takich narzędzi, to są zagrożenia za tym idące” - podkreśliła.

Rada Ministrów przyjęła "Politykę rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce", która stanowi element wdrażania innowacyjnej technologii w naszym kraju. „Gdy korzystamy z przeglądarek internetowych, to często dostajemy różne sugestie, które są na podstawie algorytmów samouczących się. One uczą się nas. Kiedy bierzemy nasze urządzenie mobilne, to już mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją. To są chatboty, czyli automatyczne komunikatory, które nam odpowiadają. Były dużym wsparciem dla administracji, która była zintensyfikowana jeśli chodzi o informacje na temat COVID-u” - zaznaczyła.

Justyna Orłowska uspokoiła, że sztuczna inteligencja nie zastąpi urzędników a ma im pomóc w wykonywaniu obowiązków. „Najprzyjemniejsza praca urzędnika to nie jest skupianie się na rzeczach powtarzalnych. Móc realizować wsparcie na poziomie czysto ludzkim. Komunikacja przyjaciela, podejście proklienckie, doradcze, którego oczekujemy w każdym miejscu” - mówiła.

Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech poinformowała, że Polsce problem wykluczenia cyfrowego nie jest duży. „90% Polaków chce podnosić swoje kompetencje cyfrowe. Tak było jeszcze przed pandemią, czyli przed falą potrzeby dostępu do świata cyfrowego. Ponad 90% obywateli ma dostęp do szerokopasmowego Internetu, blisko 100% do jakiegokolwiek Internetu. (…) Wsparcie dla osób, które chcą podnosić swoje kompetencje cyfrowe świadczymy w różnych programach” – stwierdziła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

fot. facebook.com

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA