Otwórz player w nowym oknie

Prof. Krzysztof Wojcieszek: Pandemia spowoduje zwiększenie poważnych problemów alkoholowych

Prof. Krzysztof Wojcieszek: Pandemia spowoduje zwiększenie poważnych problemów alkoholowych

„Alkohol znacznie osłabia parametry układu odpornościowego. Nadużywający częściej mieli choroby układu oddechowego, częściej się przeziębiali. Jeśli ktoś myśli o kuracji alkoholowej przeciwko koronawirusowi to jest to absolutnie błędna droga” - powiedział prof. Krzysztof Wojcieszek, dyrektor Instytutu Społecznych Podstaw Penitencjarystyki z Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki.

Tematem rozmowy Karola Gaca był wpływ pandemii koronawirusa, uwięzienia nas w domach, na zwiększenie ilości spożywanego alkoholu. Prof. Krzysztof Wojcieszek stwierdził, że w Polsce problemem jest nadużywanie. „Jednym z jego skutków jest uzależnienie, bardzo bolesne i trudne. W naszym kraju nadużywanie alkoholu jest czynnością społeczną, narzuconą obyczajami, zwyczajami. Okazuje się, że gdy zostaliśmy unieruchomieni w domach, dla części z nas, którzy nadużywanie łączyli ze spotkaniami towarzyskimi, oznaczało to spadek spożycia. Dla tych, którzy przesuwali się w stronę uzależnienia, pandemia oznaczała znaczny wzrost spożycia. Wychodzenie z uzależnienia jest w dużym stopniu procesem społecznym. Musi być dostęp do leczenia, muszą działać środowiska samopomocowe. To w dużym stopniu się utrudniło” - ocenił.

Profesor zaznaczył, że alkohol tylko pozornie poprawia nasza kondycję psychiczną. „Często jesteśmy oszukiwani wstępnym efektem działania alkoholu poprzez układ kwasu gamma aminomasłowego, który chwilowo łagodzi stres. Dlatego wydaje nam się, że alkohol jest dobrym lekarstwem na stres. Wielu tak się "leczy". To jest substancja, która popycha człowieka w kierunku smutku i depresji. Wzrost zapadalności na depresję w Europie niektórzy specjaliści łączą z nadużywaniem alkoholu. Jeżeli wyjdziemy z pandemii to będziemy mieli nieco więcej do rozwiązywania poważnych problemów alkoholowych, tych naszych bliźnich, którzy postanowili lęk, brak poczucia bezpieczeństwa, stres, osamotnienie, leczyć tym lekarstwem, które ma ukryte ostrze” - przestrzegł.

Gość Karola Gaca podkreślił: „Przy niskich stężeniach alkohol działa euforyzująco, natomiast przy wyższych działa wyraźnie depresyjnie. Niezależnie od kwestii uzależnienia. U niektórych to widać podczas imprez alkoholowych jak od wesołości przechodzą do smutku i agresji”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA