Otwórz player w nowym oknie

Olga Doleśniak-Harczuk: Odstąpiłabym od rozumowania typu „kanclerz dobry/niedobry dla Polski”

Olga Doleśniak-Harczuk: Odstąpiłabym od rozumowania typu „kanclerz dobry/niedobry dla Polski”

„Odstąpiłabym od rozumowania typu «kanclerz dobry/niedobry dla Polski». Nawet jeśli ktoś zdradza wyjątkowe sympatie do innego kraju (tak jak Laszet, który zafascynowany jest osobą Jana Pawła II czy Solidarnością) to rzadko kiedy przekłada się to na politykę” – stwierdziła w Poranku „Siódma9” Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica, „Nowe Państwo”).

Ostatnia rozmowa piątkowego Poranka dotyczyła nowo wybranego szefa CDU.

„Od dzisiaj oficjalnie Armin Laschet będzie urzędował jako szef CDU. Jest to kandydat środka, przewodniczący środka. Większość komentatorów spodziewa się ze będzie kontynuatorem polityki Angeli Merkel” – mówiła Olga Doleśniak-Harczuk.

„Podobnie jak u Angeli Merkel polityka zagraniczna Niemiec oprze się na roli przywódczej w Europie. Laschet będzie dążył do tego, żeby Niemcy były państwem kształtującym porządek Unii Europejskiej, państwem skupiającym wokół siebie inne państwa” – kontynuowała rozmówczyni Karola Gaca.

W dalszej części dyskusji rozmawiano o tym, czy znacząco zmienią się relacje polsko-niemieckie.

„Laschet będzie obierał kurs przyjęty przez Angelę Merkel (także w sprawie praworządności), jednocześnie ma świadomość, że Polska jest państwem ważnym, którego nie należy wykluczać, nakładać sankcji i w jakiś sposób dyskryminować” –  mówiła Olga Doleśniak-Harczuk.

Ekspert Instytutu Staszica zwracała uwagę na to, że niezależnie od sympatii danego polityka, przede wszystkim będzie on reprezentował interesy niemieckie.

„Odstąpiłabym od rozumowania typu «kanclerz dobry/niedobry dla Polski». Nawet jeśli ktoś zdradza wyjątkowe sympatie do innego kraju (tak jak Laszet, który zafascynowany jest osobą Jana Pawła II czy Solidarnością) to rzadko kiedy przekłada się to na politykę” – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

 

 

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA