Otwórz player w nowym oknie

Ks. dr Grzegorz Kurp: Charyzmat pallotyński jest nieustannie aktualizowany jako odpowiedź na potrzeby Kościoła

Ks. dr Grzegorz Kurp: Charyzmat pallotyński jest nieustannie aktualizowany jako odpowiedź na potrzeby Kościoła

„Pallotti starał się rozniecić apostolstwo świeckich. Pallotyni to również Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, czyli duża grupa osób świeckich, która angażuje się w posługę kościołowi w duchu św. Wincentego Pallottiego” - powiedział w Poranku "Siódma9" ks. dr Grzegorz Kurp.

Rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów mówił w rozmowie z Januszem Zalewskim o tym co dzisiaj możemy czerpać z przesłania św. Wincentego Pallottiego. Ks. dr Grzegorz Kurp podkreślił, że żył on w czasach burzliwych dla Europy. „Rzym przeżywa okupację napoleońską, której doświadcza bardzo mocno Pallotti. W tych trudnych warunkach starał się rozniecić coś, co bardzo mocno wybrzmi na Soborze Watykańskim II – apostolstwo świeckich. Tę ideę bardzo mocno promuje papież Franciszek. Pallotti był przekonany, że wszyscy jesteśmy kościołem, wszyscy jesteśmy apostołami. Starał się zaangażować wszystkich świeckich, niezależnie od stanu w jakim się znajdują. Dziś wydaje się to nam już osłuchane, bardzo często to słyszymy w nauczaniu papieskim, w nauczaniu kościoła. Na tamte czasy była to przełomowa idea” - zaznaczył.

Kapłan mówił, że Pallotti myślał o kościele bardzo szeroko. „Nasze stowarzyszenie powstało również dzięki zbiórce na kościół chaldejski w Syrii. Pallotti organizował zbiórkę w Rzymie wraz z osobami świeckimi, aby pomóc wydać pewne dzieło dla kościoła chaldejskiego. Przy sposobności organizacji tej zbiórki powstała idea, związek, stowarzyszenie, które będzie promowało apostolstwo świeckich, w którym będą mogli odnaleźć się wszyscy, bez względu na stan swojego życia” - przypomniał.

„Charyzmat jest realizowany nie tylko przez osoby duchowne ale także świeckie. Pallotyni to również zjednoczenia apostolstwa katolickiego, czyli duża grupa osób świeckich, która angażuje się w posługę kościołowi w duchu świętego Wincentego Pallottiego. Charyzmat pallotyński jest nieustannie aktualizowany jako odpowiedź na potrzeby Kościoła” - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA