Otwórz player w nowym oknie

Maria Turek: Izolacja jest wyzwaniem dla młodych ludzi

Maria Turek: Izolacja jest wyzwaniem dla młodych ludzi

„Dzieci i młodzież muszą starać się przetrwać okres izolacji, nie tracąc przy tym zawiązanych już więzi” - powiedziała w Poranku „Siódma9” Maria Turek, Plaster Miodu, Ośrodek psychoterapii i wsparcia dla rodzin.

Pierwsza cześć rozmowy dotyczyła wpływu nauczania zdalnego na dzieci.

„Część dzieci mówi, że jest im łatwiej uczyć się w domu. Jest to nieliczna grupa, mająca na co dzień problemy z obciążeniem społecznym czy koncentracją. Większość młodych ludzi jest jednak odcięta od swoich środowisk. A potrzebują oni rówieśników do rozwoju i alternatywnego środowiska wobec rodziny. Izolacja jest wyzwaniem” - powiedziała rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

Drugim tematem był wpływ samej izolacji na młodych ludzi.

„Odosobnienie może powodować wzmożone lęki społeczne. Czasem może dojść do stanów depresyjnych, wzmożonego smutku, osłabienia, braku motywacji do działania i zaburzeń adaptacyjnych” - powiedziała Turek.

„Skutki społeczne izolacji są trudne i obciążające” - dodała.

„Młodzi ludzie są zależni od decyzji dorosłych. Kontakty społeczne dziecka są zależne od poziomu lęku rodziców. Przez to czasem są odcięci od kontaktów z rówieśnikami. Natomiast osoby dorosłe mogą o sobie samostanowić, to one decydują czy spotkają się ze znajomymi czy z rodziną. W dodatku u osób dorosłych kontakty społeczne są już ukształtowane i trwałe. Młodzi ludzie wciąż je budują” – mówiła ekspertka.

Ostatnia cześć rozmowy dotyczyła tego, jak rodzice i opiekunowie mogą pomóc i rozpoznać gdy pojawią się problemy z kontaktami społecznymi u dzieci.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA