Otwórz player w nowym oknie

Michał Wróblewski: Sądzę, że Zjednoczona Prawica w obecnej formie nie przetrwa do planowanych w 2023 roku wyborów

Michał Wróblewski: Sądzę, że Zjednoczona Prawica w obecnej formie nie przetrwa do planowanych w 2023 roku wyborów

„Sądzę, że Zjednoczona Prawica w obecnej formie nie przetrwa do planowanych w 2023 roku wyborów. «Antygowinowe» nastroje w partii rządzącej są tak duże, że trudno sobie wyobrazić, by wicepremier Gowin w tym układzie politycznym zdołał wytrwać” - powiedział Michał Wróblewski, Wirtualna Polska.

Pierwsza część rozmowy dotyczyła sytuacji w Porozumieniu Jarosława Gowina.

„Dwa obozy w Porozumieniu się kwestionują. Nie jest pewna sytuacja formalno-prawno-polityczna w tej partii. Adam Bielan twierdzi, że to on pełni obowiązki prezesa. Jarosław Gowin twierdzi, że nic się nie zmieniło i to on jest szefem. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość czeka na wyrok niezależnego sądu w tej sprawie” - mówił gość Anny Czytowskiej.

„Jarosław Gowin stawia pewnego rodzaju ultimatum. Jeżeli Jarosław Kaczyński nie uzna go za prawowitego prezesa Porozumienia, to ich drogi się rozejdą. Między tymi panami nie ma fundamentalnego zaufania”  - dodał redaktor.

Dalej tematem była możliwa przyszłość Porozumienia Jarosława Gowina.

„Kosiniak-Kamysz zaprasza Gowina na listy wyborcze PSL. Jednak ten musiałby odciąć się całkowicie od PiSu. Sojusz Porozumienia z Polskim Stronnictwem Ludowym pod jakimś chadecko-konserwatywno-umiarkowanym skrzydłem jest możliwy przed następnymi wyborami. Wiele scenariuszy jest możliwych” - mówił Gość Poranka.

Kolejną częścią rozmowy było to, czy możliwy jest dalszy wspólny start w wyborach Zjednoczonej Prawicy.

„Nie ma na to szans. Może w wypadku, gdy Porozumienie Jarosława Gowina zmieniło lidera i dopiero wtedy wspólnie z PiSem wystartować. Jednak start Solidarnej Polski z PiSem jest prawdopodobny. Nawet po przepychankach na linii Kancelaria Premiera a Solidarna Polska. Ale obie mniejsze partie koalicji rządzącej szykują się na samodzielny start w wyborach” - twierdził Wróblewski.

Przedostatnim poruszonym tematem były działania Szymona Hołowni i to w jaki sposób są one postrzegane przez Koalicję Obywatelską.

„Członkowie Koalicji Obywatelskiej są zirytowani przechodzeniem swoich posłów do ugrupowania Szymona Hołowni. Zdaniem Platformy gra on nieczysto. Hołownia irytuje KO, PSL i Lewice. Nie buduje pozytywnego gruntu pod budowę jakiegoś przyszłego sojuszu. A na tym sojuszu zależy PO. Mówili o tym Budka i Trzaskowski w kontekście «Koalicji 276»” – powiedział rozmówca Anny Czytowskiej.

Ostatnia cześć rozmowy dotyczyła grupy konserwatystów w Platformy Obywatelskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA