Otwórz player w nowym oknie

Andrzej Kozłowski: Większość cyberataków jest spowodowana błędami ludzkimi i to najczęściej błędami najprostszymi

Andrzej Kozłowski: Większość cyberataków jest spowodowana błędami ludzkimi i to najczęściej błędami najprostszymi

„Warto poprawić swoją ochronę w sieci. Między innymi wprowadzając długie hasło czy weryfikację dwuetapową. Istotna jest także aktualizacja oprogramowania. Większość cyberataków jest spowodowana błędami ludzkimi i to najczęściej błędami najprostszymi” - powiedział w Poranku „Siódma9” Andrzej Kozłowski, CyberDefence24.pl.

Jako pierwszy poruszony został temat bezpieczeństwa pojedynczych użytkowników w internecie.

„W Internecie powinniśmy być ostrożni. Jesteśmy na terenie, który nie jest bezpieczny. Nie znaczy to, że mamy panikować i bać się każdego wejścia na stronę internetową. Jednak ostrożność jest zalecana” - mówił Gość Poranka.

„Nawet giganci typu CD Projekt Red, Twitter czy Facebook mieli problemy z bezpieczeństwem. Z punktu widzenia użytkowników większych podmiotów, też możemy być ofiarami wycieku danych” - dodał ekspert.

Kolejna część rozmowy dotyczyła tego, jak możemy się ochronić przed atakami hakerskimi.

„Jeśli chodzi o ataki służb innych państw na nas to raczej nie mamy szans na obronę. I raczej nie warto skupiać się na na agencjach wywiadowczych i rywalizacji między państwami. Zwykłemu użytkownikowi zaleca się ostrożność. Należy pamiętać o najprostszych zabezpieczeniach, bo to one są kluczowe” - twierdził Kozłowski.

Na końcu poruszono temat tego, czy wspólne cyberbezpieczeństwo Unii Europejskiej jest możliwe.

„Liderzy V4 zadeklarowali się do wspólnej ochrony Unii Europejskiej. Ale to polityczna deklaracja, do której nie warto przykładać wagi. Już kilka tych deklaracji było. To nie państwa Grupy Wyszehradzkiej staną się hubem ochrony cyfrowej UE. Rumunia powoli zaczyna wyrastać na gracza dominującego w tej części świata. Polska ma potencjał w postaci wielu wybitnych informatyków, ale ci eksperci pracują w «Dolinie Krzemowej» - tłumaczył gość Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

 

 

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA