Otwórz player w nowym oknie

Dr Łukasz Jasina: We współczesnym kinie coraz częściej mamy do czynienia z próbą konstrukcji nowego świata

Dr Łukasz Jasina: We współczesnym kinie coraz częściej mamy do czynienia z próbą konstrukcji nowego świata

„Jeszcze kiedyś wyrażenie «poprawność polityczna» miało pewne pozytywne konotacje. Było obroną mniejszości przed większością, ale teraz właściwie mamy już do czynienia z próbą konstrukcji nowego uniwersum, nowego świata” – powiedział w Poranku „Siódma9” dr Łukasz Jasina. W rozmowie z Karolem Gacem mówił o zmianach zachodzących w kinie.

Dr Jasina odniósł się m.in. do wprowadzenia przez Disney’a ograniczeń przy części swoich produkcji. Według zaleceń platformy streamingowej Disney'a „Księgę Dżungli”, „Zakochanego kundla”, „Dumbo” czy „Piotrusia Pana” mogą oglądać osoby dorosłe, a filmy te opatrzone są komunikatem o „szkodliwych skutkach stereotypów”.

„To próba inżynierii społecznej, która dostosowuje historię do współczesności i pokazuje, że historia była inna. Taka rzecz nie może się udać i działa trochę jak miecz obosieczny, ponieważ kiedy znikną prześladowania, których ofiarami byli obecnie uprzywilejowani, to ludzie mogą przestać wierzyć w to, że to uprzywilejowanie im się należy”– mówił rozmówca Karola Gaca.

W dalszej części wypowiedzi dr Jasina opowiadał o możliwych skutkach wymienianych zmian.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA