Otwórz player w nowym oknie

Ks. prof. Waldemar Cisło: Problem agresji wobec chrześcijan szybko narasta w Europie

Ks. prof. Waldemar Cisło: Problem agresji wobec chrześcijan szybko narasta w Europie

„Ludzie mają prawo gromadzić się w swoich świątyniach i się modlić. To, że ktoś wyznaje inną religię, nie znaczy, że trzeba go ośmieszać lub niszczyć. A ma to często miejsce w dzisiejszych mediach, czy dyskusjach medialnych. Rzeczy związane z religią zostają wykpione, wyśmiane. A może to prowadzić do agresji” - powiedział w Poranku „Siódma9” ks. prof. Waldemar Cisło (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

Pierwsza cześć rozmowy dotyczyła agresji wobec osób wierzących.

„Problem agresji wobec wierzących szybko narasta w Europie. Ministerstwa Spraw Wewnętrzny zachodnich krajów europejskich takich, jak Francja czy Niemcy monitorują sytuację wolności religijnej. Zaobserwowane dane są przerażające. W momencie gdy liczba ataków na miejsca kultu związanego z Islamem, Judaizmem czy innymi wyznaniami spada, liczba ataków na miejsca kultu związane z Katolicyzmem czy Chrześcijaństwem drastycznie wzrosła” - mówił rozmówca Karola Gaca.

„Ataki do tej pory związane z Bliskim Wschodem, Syrią czy Irakiem (wypędzanie chrześcijan, profanowanie kościołów, agresja wobec wierzących) można już zaobserwować w Europie. Przykładem może być niedawna sytuacja w Nicei” - kontynuował ks. prof. Cisło.

„Nawet w czasach ciężkiej komuny w Polsce, nie zdarzało się, że ZOMO wchodziło do kościołów i przerywało Msze, czy atakowało wiernych. A tego typu sytuacje mają miejsce obecnie. To napawa smutkiem, refleksją i trzeba o tym mówić” - dodał ekspert.

„Według ONZ chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. Przybiera to różne formy, nie zawsze ma to związek z zagrożeniem życia. Jednak przypadki takie jak palenie kościołów, porwania czy morderstwa wiernych czy kapłanów to codzienność” - twierdził Gość Poranka „Siódma9”.

Ostatnia część rozmowy dotyczyła działań przeciwko Chrystianofobii.

Zapraszamy do zapoznania się z całą treścią.

 

 

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA