Otwórz player w nowym oknie

Marcin Makowski: PO nie mogła dłużej zwlekać z niedookreślonością ws. aborcji

Marcin Makowski: PO nie mogła dłużej zwlekać z niedookreślonością ws. aborcji

„PO już dłużej nie mogła zwlekać z tą niedookreślonością, jeśli chodzi o aborcję. Ani nie zadowalała wyborców lewicowo-liberalnych, ani konserwatywnych, bo nie wiedzieli, jakie PO ma stanowisko. Dłużej nie dało się tak jechać, a zwłaszcza w sytuacji, w której Strajk Kobiet spolaryzował debatę publiczną (...)” - mówił w Poranku „Siódma 9” Marcin Makowski z Wirtualnej Polski.

Makowski ocenił, że stanowisko PO ws. aborcji było wynikiem pewnej pułapki.

„To rodzaj pułapki, w którą PO sama się wprowadziła będąc poniekąd partią postpolityki, tj. unikającą spraw światopoglądowych, ale mającą agendę bycia antyrządową. Tego paliwa nie starczy na czasy, w których żyjemy, bo one nie są związane już tylko z tym, co robi PiS” - tłumaczył.

„Można powiedzieć, że PO straci konserwatystów, ale większość wyborców Koalicji Obywatelskiej było za utrzymaniem tzw. kompromisu aborcyjnego, a nawet za liberalizacją przepisów. Formą, w której to zrobiono, jest typowa dla Platformy. To stanowisko PO też jest bardzo niejasne, a zwłaszcza przesłanka mówiąca o ciężkiej sytuacji kobiety. Co to tak naprawdę znaczy?” - dodawał dziennikarz.

Makowski został też zapytany o konflikt w Porozumieniu i stanowisko PiS w tej sprawie.

„Jarosław Kaczyński traktuje to chyba jako jakiegoś rodzaju zemstę, upomnienie. Jarosław Gowin jest politykiem, który skutecznie postawił się prezesowi PiS ws. wyborów prezydenckich. Dopiął swego i wrócił silniejszy. Nowogrodzka takich rzeczy nie zapomina. Kończy się okres odwlekania decyzji, bo tu są już konkrety do podjęcia” - mówił.

Senat odrzucił wczoraj kandydata PiS prof. Piotra Wawrzyka na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Całą procedurę trzeba będzie zacząć od nowa.

„Ta sytuacja jest demobilizująca i demoralizująca dla państwa. Opozycja też nie ma ochoty na znalezienie kandydata, który byłby do zaakceptowania przez PiS. Każdy się okopał i wyczekuje, tak jakby impas był wszystkim na rękę. To przede wszystkim niekorzystne dla obywateli. Od września nie mamy RPO, a Trybunał Konstytucyjny kolejny raz odwleka posiedzenie ws. zastąpienia go” - ocenił Makowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

 

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA