Otwórz player w nowym oknie

Gen. dr Marcin Strzelec: Służbę Więzienną należy zmieniać

Gen. dr Marcin Strzelec: Służbę Więzienną należy zmieniać

„Służbę Więzienną należy zmieniać i szukać dobrych rozwiązań. Tak, by obywatele byli bezpieczni, a kary były wykonywane. Trzeba szukać rozwiązań resocjalizacyjnych, które wprowadzą osadzonych w świat i społeczeństwo. To wszystko wymaga badań i to są zadania stojące przed placówką” - mówił w Poranku „Siódma 9” gen. dr Marcin Strzelec, rektor-komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, która wkrótce zmieni nazwę na Wyższą Szkołę Wymiaru Sprawiedliwości.

Gen. Strzelec został zapytany, czym dla niego jest nominacja generalska, którą otrzymał 11 lutego.

„Przede wszystkim to bardzo duże wyróżnienie osobiste. To podsumowanie pewnego etapu pracy, związanego przede wszystkim z funkcjonowaniem naszej uczelni wyższej. To docenienie osiągnięć podkreślające rangę instytucji, którą reprezentuję” - mówił.

W ocenie Gościa Poranka, musimy traktować Służbę Więzienną jako pewne kontinuum, ponieważ rozpoczęła swoją pracę w latach 40-tych.

„To był trudny okres, ale jednak ten zręb funkcjonował przez 70 lat. Musimy niestety wiedzieć, że kształcenie w Służbie Więziennej, które staram się zmieniać, w swoich źródłach jest zaczerpnięte z lat 60. i 70. Podobnie system naboru SW, który w ostatnich latach był zmieniany na podstawie decyzji ministra Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego” - tłumaczył.

Gen. Strzelec dodał, że Służba Więzienna jest dużą, 30-tysięczną formacją równoważną Państwowej Straży Pożarnej.

„Nasi podopieczni to około 70-80 tys. osób. Niektórzy mają krótkie wyroki, więc ta liczba to około 150 tys. rocznie. To są też rodziny, interesariusze. Ten obszar dotyka bardzo dużej grupy społecznej. Do tej pory nie było jednak jednego miejsca, które gromadziłoby pewną myśl badawczą, analityczną, dydaktyczną, która obejmowałaby wszystkie obszary funkcjonowania więziennictwa” - mówił.

Jak doszło do powołania Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie? „Najpierw był okres lat 2015-2018, czyli prób zmiany wewnętrznego procesu kształcenia. To były zmiany trudne, czasem bolesne, wymagające zmiany myślenia. Ten model nie pozwolił na uzupełnienie formacji o zewnętrzną myśl. To wszystko doprowadziło do utworzenia uczelni. Duża tutaj rola Patryka Jakiego. Efektem prac było stworzenie koncepcji zmian, a następnie utworzenie placówki” - opisał.

„Służbę Więzienną należy zmieniać i szukać dobrych rozwiązań. Tak, by obywatele byli bezpieczni, a kary były wykonywane. Trzeba szukać rozwiązań resocjalizacyjnych, które wprowadzą osadzonych w świat i społeczeństwo. To wszystko wymaga badań i to są zadania stojące przed placówką” - mówił gen. Strzelec.

W dalszej części rozmowy poruszono m.in. temat wyzwań stojących przed placówką i Służbą Więzienną, a także problemów, z jakimi mierzy się ta formacja.

Zachęcamy do wysłuchania!

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA