Otwórz player w nowym oknie

Dr Jerzy Rohoziński na temat zbrodni w Kuropatach

Dr Jerzy Rohoziński na temat zbrodni w Kuropatach

„Prawda o zbrodni w Kuropatach stała się początkiem drogi ku prawdzie i wolności Białorusi – niestety – drogi, która nie została jeszcze zakończona” – powiedział w Poranku „Siódma9” dr Jerzy Rohoziński (Instytut Pileckiego).

Na początku dr Rohoziński mówił o tym, że dużo bardziej pasującym określeniem było stwierdzenie, że w Kuropatach dokonano wielu zbrodni.

„Kuropaty to leśne uroczysko pod Mińskiem, które było miejscem wykonywania wyroków śmierci w latach 1937-1941. To dość rozległy przedział czasu i mamy tutaj zbrodnie z okresu Wielkiego Terroru, ale także zbrodnie z 1941 roku dokonane przed atakiem Niemiec na ZSRR (mogące dotyczyć polskich oficerów)” – mówił przedstawiciel Instytutu Pileckiego.

„Skala zbrodni w dużej mierze pozostaje niewyjaśniona. Przede wszystkim dlatego, że dla badaczy zamknięte są archiwa rosyjskie i białoruskie. Dopóki nie zostaną otwarte to nie odtworzymy pełnej listy ofiar” – twierdził rozmówca Janusza Zalewskiego.

„Prawda o zbrodni w Kuropatach stała się początkiem drogi ku prawdzie i wolności Białorusi – niestety – drogi, która nie została jeszcze zakończona” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

Konferencja „ZBRODNIA W KUROPATACH 1937–1941: PRAWDA I WOLNOŚĆ” odbędzie się w środę (24 lutego). Po więcej informacji odsyłamy na stronę Instytutu Pileckiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA