Otwórz player w nowym oknie

Dr Marcin Moroń na temat depresji

Dr Marcin Moroń na temat depresji

„Jeśli szukamy prewencji to wszystkie sposoby zmian myślenia, budzenia nadziei, zdrowego podejścia do przemian, które przeżywamy, mogą nas w pewnym sensie zabezpieczyć przed rozwinięciem wzorca myślenia, który może nas wpędzić w bardziej chroniczne odczuwanie smutku i negatywne interpretowanie rzeczywistości” – powiedział dr Marcin Moroń, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego.

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Depresji. We wtorkowej rozmowie Poranka „Siódma9” Janusz Zalewski pytał dr Moronia m.in. o to, jak rozróżnić depresję od zwykłego spadku nastroju.

„W sytuacji pogorszenia nastroju czynnikiem, który sugeruje nam konsultację u specjalisty jest utrzymywanie się takiego stanu przez co najmniej dwa tygodnie. Obejmuje nie tylko pogorszenie nastroju w rozumieniu przeżywania smutku, ale także wiąże się z obniżeniem libido, ze spadkiem motywacji, spadkiem napędu psychoruchowego, brakiem zdolności czerpania przyjemności z różnych czynności, które nam wcześniej tej przyjemności dostarczały (anhedonia). Poza tym występuje zespół somatyczny, czyli np. wybudzanie się wcześnie rano i brak umiejętności ponownego zaśnięcia, utrata wagi, brak apetytu” – wymieniał dr Moroń.

W rozmowie poruszyliśmy też temat profilaktycznego przeciwdziałania depresji.

„Jeżeli depresja miałaby podłoże bardziej neurofizjologiczne to z pewnością możemy mieć trudność, żeby zadbać o ewidentne prewencyjne i profilaktyczne strategie działania. (…) Istnieją jednak trzy wzorce myślenia, które szczególnie narażają nas na zaburzenia depresyjne (tzw. triada depresyjna). Wspomniane wzorce obejmują taki sposób myślenia o sobie, który pokazuje naszą niską wartość, pokazuje brak perspektyw i pokazuje nam świat, który jest niepewny i zagrażający” – mówił psycholog.

„Jeśli szukamy prewencji to wszystkie sposoby zmian myślenia, budzenia nadziei, zdrowego podejścia do przemian, które przeżywamy, mogą nas w pewnym sensie zabezpieczyć przed rozwinięciem wzorca myślenia, który może nas wpędzić w bardziej chroniczne odczuwanie smutku i negatywne interpretowanie rzeczywistości” – kontynuował.

W dalszej części rozmowy poruszyliśmy temat różnych twarzy depresji, a także rozmawialiśmy na temat stosowania środków farmakologicznych oraz o wpływie pandemii na naszą kondycję psychiczną.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA