Otwórz player w nowym oknie

Antoni Rytel: Potencjał kreatywny Białorusi w branży IT jest ogromny

Antoni Rytel: Potencjał kreatywny Białorusi w branży IT jest ogromny

„Białoruski segment IT uchodzi za perłę tamtejszej gospodarki. Jego udział w PKB jest porównywalny do głównego sektora, którym jest rolnictwo. (...) Potencjał kreatywny jest ogromny” - powiedział w Poranku „Siódma9” Antoni Rytel, GovTech Polska.

Pierwszym wątkiem podjętym w czasie rozmowy, było przyjmowanie białoruskich specjalistów z braży IT do Polski.

„W związku z zawirowaniami politycznymi, specjaliści informatycy potrzebowali znaleźć miejsce, gdzie mogliby kontynuować swoją karierę poza granicami Białorusi. Mieli do wyboru praktycznie całą Europę. Duża cześć krajów sąsiednich tworzyła specjalne programy dla kreatywnych informatyków. Początkowo Polskę wybrało około 10% z nich. Na dzień dzisiejszy odsetek Białorusinów, którzy wybrali nasz kraj to 40%. Jest to spowodowane atrakcyjnym systemem zachęt, prężnie rozwijającym się rynkiem IT i bliskości kulturowej” - mówił Gość Poranka.

Drugim tematem był program Poland Business Harbour.

„Inwestycje najczęściej dotyczą perspektywicznych przedsięwzięć. Główną częścią jest «ścieżka startupowa». Jest to relokacja kilkudziesięciu startupów z Białorusi do Polski. Program polega również na bezpiecznym przenoszeniu do naszego kraju, pomocy, wsparciu i możliwości kontynuacji kariery specjalistów z branży IT. Program jest cały czas rozwijany o coraz nowsze rozwiązania, jak zasady zakładania działalności gospodarczej czy podejmowanie pracy bez specjalistycznego pozwolenia na nią” - twierdził ekspert.

Następnie mówiono o kwestii bezpieczeństwa Polski związanej z relokacją obcokrajowców.

„Przy każdym programie relokacyjnym istnieje zagrożenie. Dlatego też osoby uzyskujące wizę Poland Business Harbour podlegają szczegółowej weryfikacji, takiej samej jaką przechodzą ubiegający się o innego rodzaju wizy” - tłumaczył rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA