Otwórz player w nowym oknie

Dariusz Grzędziński: Wyłamanie się posłów Solidarnej Polski było symboliczne

Dariusz Grzędziński: Wyłamanie się posłów Solidarnej Polski było symboliczne

„Przyglądając się wydarzeniom w ramach Zjednoczonej Prawicy można było się spodziewać pewnej symbolicznej zagrywki ze strony partii Zbigniewa Ziobry. Moment ten nadszedł wczoraj. Sytuacja jasno daje znać, że czas, w którym absolutną hegemonię w Zjednoczonej Prawicy dzierżył Jarosław Kaczyński i jego ugrupowanie ma się ku końcowi. Trwa walka o schedę i wpływy” - powiedział w Poranku „Siódma9” Dariusz Grzędziński „WPROST”.

Początek rozmowy dotyczył zgody posłów na odpowiedzenie się za rozliczeniem błędów popełnionych przy „algorytmie” przyznawania funduszy artystom.

„Niekiedy olbrzymie środki trafiały do osób, które nie były bardzo pokrzywdzone przez kryzys związany z koronawirusem, a instytucje kultury - rzeczywiście będące w tragicznej sytuacji - dostały środków o wiele mniej. Proces weryfikacji zawiódł i takie wpadki posłowie SP chcieli rozliczyć” - mówił rozmówca Karola Gaca.

Redaktor odniósł się także do wywiadu, którego dla Polskiej Agencji Prasowej udzielił Jarosław Kaczyński.

„W tym wywiadzie Jarosław Kaczyński dyscyplinuje swoich koalicjantów. W tym wypadku trochę bardziej tyczy się to Solidarnej Polski niż Porozumienia. Nie szczędzi złośliwości i w barwnych porównaniach próbuje «stawiać do pionu» Zbigniewa Ziobro i jego posłów” - twierdził Grzędziński.

„Kaczyński sugeruje, że nic nie można robić na siłę. Jeżeli koalicjanci stwierdzą, że ich droga z Prawem i Sprawiedliwością dobiegła końca i zdecydują się iść solo lub z innymi partnerami, to nie będzie ich powstrzymywał za wszelką cenę” - kontynuował Gość Poranka.

„W obecnym układzie politycznym wprowadzanie zmian i rządzenie jest coraz trudniejsze. Jest to naturalne zjawisko, bo władza się «zużywa». Z racji długiego jej sprawowania następuje wypalenie i właśnie z takimi objawami mamy do czynienia” - dodał ekspert.

Ostatnim tematem był Krajowy Plan Odbudowy.

„Dziś wydaje się, że prędzej program PiS zostanie przyjęty dzięki opozycji niż z pomocą koalicjantów. W Porozumieniu raczej nie ma większych obiekcji, jednak inaczej wygląda sytuacja z Solidarną Polską. Partia Zbigniewa Ziobry krytykowała ustalenia rządu i może nie być skłonna do poparcia tego projektu” - przekazywał redaktor.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA