Otwórz player w nowym oknie

Magdalena Jaranowska: Wzrasta liczba młodych ludzi chorujących na depresję

Magdalena Jaranowska: Wzrasta liczba młodych ludzi chorujących na depresję

„Z roku na rok wzrasta liczba młodych ludzi chorujących na depresję i inne zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym. Zadaniem „Pajacyka” od zawsze było wsparcie dzieci i młodzieży. Teraz rozszerzamy nasz program o profilaktykę zdrowia psychicznego u dzieci” - mówiła w poranku Magdalena Jaranowska, koordynatorka programu „Pajacyk” z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Jaranowska opowiedziała o zmianie, jaką przejdzie popularny program „Pajacyk”.

„Pajacyk rozszerzy się. Do tej pory finansowaliśmy posiłki dla dzieci i młodzieży najbardziej potrzebujących. Nowy program ma na celu profilaktykę zdrowia psychicznego oraz ogólnej sytuacji dzieci, które pochodzą z rodzin wieloproblemowych” - tłumaczyła.

„44 proc. nastolatków ma objawy depresji, co jest bardzo niepokojącym wskaźnikiem. Będzie możliwość sfinansowania terapii indywidualnych, terapii grupowych i innych działań służących poprawie zdrowia młodych ludzi. Działania będą realizowane przez organizacje pozarządowe, które prowadzą świetlice, kluby, ogniska, do których uczęszczają dzieci ze środowisk trudniejszych. To pierwsza grupa, do której chcemy dotrzeć” - podkreśliła koordynatorka programu „Pajacyk” z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Jaranowska dodała, że pilotażowy konkurs będzie realizowany przez partnerów z pajacykowej sieci pomocowej, czyli organizacje współpracujące z PAH od wielu lat.

„Potem, gdy zakończymy pilotaż i sprawdzimy, czy to dobrze działa, będzie otwarty na ludzi z całej Polski. Wtedy organizacje będą mogły zgłosić do nas swoje projekty. Od nich będzie zależało, co się tam znajdzie” - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA