Otwórz player w nowym oknie

Magdalena Zalipska: Środowisko artystyczne zostało wrzucone w próżnię w przepisach i nie bardzo do czegokolwiek pasuje

Magdalena Zalipska: Środowisko artystyczne zostało wrzucone w próżnię w przepisach i nie bardzo do czegokolwiek pasuje

„Specyfika tego zawodu charakteryzuje się tym, że zarobki artystów są bardzo nierówne, niestałe. Artyści borykają się z problemami takimi, jak np. trudności w opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to m.in. z tego, że ich dochody raz są, a raz ich nie ma” – powiedziała w Poranku „Siódma9” Magdalena Zalipska. Artystka pracująca do niedawna w zespole „Mazowsze” opowiadała o aktualnej sytuacji środowiska artystycznego w Polsce.

„Problem polega na tym, ze środowisko artystyczne zostało wrzucone w próżnię w przepisach i nie bardzo do czegokolwiek pasuje. Specyfika tego zawodu charakteryzuje się tym, że zarobki artystów są bardzo nierówne, niestałe. Artyści borykają się z problemami takimi, jak np. trudności w opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to m.in. z tego, że ich dochody raz są, a raz ich nie ma. (…) Konieczne jest stworzenie przepisów, które umożliwiłyby artystom bardziej elastycznie podchodzić do takich kwestii, jak np. opłacanie składek” – mówiła rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

„Koronawirus pokazał jak bardzo te regulacje są potrzebne. Artyści są zawodem, który nie może funkcjonować w oparciu o te same przepisy, co większość zawodów” – podkreślała.

„Sytuacja jest trochę podobna do sytuacji z Kartą Nauczyciela. Nauczyciele też mają specyficzną pracę i potrzebują specyficznych uregulowań w tej pracy. Artyści oczekują tego, że ktoś dostrzeże, że ich potrzeby są inne niż u większości zawodów i skonstruuje przepisy w taki sposób, aby mogli oni swobodnie funkcjonować w systemie, a nie być poza nim” – kontynuowała Magdalena Zalipska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA