Otwórz player w nowym oknie

Dr Maciej Pieczyński: Powinniśmy promować te postaci, które reprezentowały etos rycerski i mają na rękach jak najmniej niewinnej krwi

Dr Maciej Pieczyński: Powinniśmy promować te postaci, które reprezentowały etos rycerski i mają na rękach jak najmniej niewinnej krwi

„Wszyscy zgadzają się co do tego, że doszło do mordów na Białorusinach. Inna sprawą są motywacje tego czynu. (...) Wykorzystując „Burego” Białoruś wyolbrzymia problem i prowadzi swoją cyniczną politykę” - powiedział w Poranku „Siódma9” dr Maciej Pieczyński (DoRzeczy). 

Pierwszym tematem była postać Romualda Raisa ps. „Bury”.

„Postać Romualda Raisa jest bardzo kontrowersyjna. IPN uznał, że zbrodnie popełnione przez «Burego» miały znamiona ludobójstwa. Postacie takie są wykorzystywane w polityce historycznej państw ościennych (np. Białoruś), które są w pewnym konflikcie symbolicznym z Polską. Nasz kraj wspiera opozycję anty-łukaszenkowską przez, co tamtejsza dyplomacja wykorzystuje takie kontrowersje by uderzyć w Polskę. Białoruś zarzuca Polsce propagowanie nazizmu poprzez gloryfikowanie osoby, która walczyła z Armią Czerwoną w bardzo kontrowersyjny sposób” - powiedział rusycysta.

Wtorkowa rozmowa dotyczyła również artykułu dr. Pieczyńskiego na temat działań skrajnej lewicy w Polsce.

„Ogólnopolski Strajk Kobiet jest teraz najbardziej jaskrawą emanacją Polskiej lewicy. Rości sobie prawo do wybierania, kto może nazywać się kobietą. Mówiąc o tym, że reprezentuje wszystkie kobiety, nie liczy się ze zdaniem tych, które się z nimi nie zgadzają” - twierdził rozmówca Janusza Zalewskiego.

„Hipokryzja w polityce jest głównym grzechem. Wypada, aby w momencie głoszenia jakichś idei, w swojej retoryce i działaniach być konsekwentnym. Lewica wypisuje na sztandarach hasła o tolerancji, ale to wszystko działa tylko w jedną stronę, ponieważ Lewica nie toleruje ludzi myślących inaczej" - dodał Pieczyński.

„Coraz częściej mówi się o wojnie polsko-polskiej. Trudno powiedzieć dokąd nas to zaprowadzi, bo agresja - zarówno słowna, jak i fizyczna - już była, a fanatyzm będzie się rozszerzał. Lewica myśli, że jest strażnikiem dobrych wartości, ale dobrych dla nich i przez to nie musi przestrzegać własnych zasad.
Cały świat skręca w lewo i najgorsze jest to, że to lewo jest coraz bardziej agresywne i wykluczające. Jest zaprzeczeniem szczytnych haseł‚ które samo głosi” – tłumaczył ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA