Otwórz player w nowym oknie

Michał Kłosowski: Papież Franciszek niesie do Iraku przesłanie braterstwa i pokoju

Michał Kłosowski: Papież Franciszek niesie do Iraku przesłanie braterstwa i pokoju

„Irak jest kolebką religii monoteistycznych. Dla Franciszka ta wyprawa ma być wskazaniem, że wszyscy wierni religii monoteistycznych pochodzą od jednego ojca – Abrahama” – powiedział w Poranku „Siódma9” Michał Kłosowski („Wszystko Co Najważniejsze”).

„Na szczególność tej pielgrzymki składa się kilka elementów. Po pierwsze, jest to pierwsza podróż papieża po rozpoczęciu pandemii i izolacji w Watykanie. Drugim powodem jest to, że Irak jest kolebką religii monoteistycznych. Dla Franciszka ta wyprawa ma być wskazaniem, że wszyscy wierni religii monoteistycznych pochodzą od jednego ojca – Abrahama. Kolejnym powodem, jest to iż Państwo Islamskie zgładziło mnóstwo wiernych na tych terenach, a mimo to wiara chrześcijańska przetrwała” – mówił redaktor prowadzący czwartkowe Poranki „Siódma9”.

Rozmowa z Michałem Kłosowskim dotyczyła pielgrzymki Papieża Franciszka do Iraku. Poruszony w jej trakcie został wątek bezpieczeństwa.

„Obawy o bezpieczeństwo nie są nieuzasadnione z racji historii miejsca wizyty papieża. Organizatorzy robią co mogą by nic nikomu nie zagrażało. W większych miastach praktycznie na każdej ulicy stoją patrole policyjne. Największe obawy tyczą się Mosulu, gdzie niedawno odbyły się ataki rakietowe na lotniska, bazy i budynki administracji” - mówił rozmówca Karola Gaca.

„Irak to kraj muzułmański, nie ma tu atmosfery kraju chrześcijańskiego, gdzie wierni wyszliby na ulicę powitać papieża. Irakijczycy zdają się być zaprzątnięci swoim codziennym życiem, nie tylko z powodu swojej wiary, ale też z powodu ograniczeń związanych z pandemią. Czuje się tą koronawirusową rzeczywistość, ten lockdown wygląda trochę inaczej niż w Europie, obostrzenia są tu nieco ostrzejsze. (...) Franciszek przynosi chrześcijanom poczucie bezpieczeństwa i nadziei, które są potrzebne po tym co niedawno spotkało ich współbraci z rąk ISIS” - tłumaczył Kłosowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA