Otwórz player w nowym oknie

Ks. Andrzej Draguła: Staram się udowodnić, że mechanizmy myślenia rynkowego funkcjonują także w religii

Ks. Andrzej Draguła: Staram się udowodnić, że mechanizmy myślenia rynkowego funkcjonują także w religii

„Naukowe koncepcje marketingu opierają się na szerokich badaniach społecznych, psychologicznych i mówią, że człowiek reaguje ekonomicznie. Powstaje pytanie czy mechanizmy myślenia rynkowego funkcjonują w religii. Staram się udowodnić, że tak, ponieważ sam Pan Jezus używał często przypowieści rynkowych. Mówił o zapłacie, talentach, robotnikach, kupcach, itd.” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. Andrzej Draguła („Kościół na rynku. Eseje pastoralne”).

„Marketing religijny jest rzeczywistością, w której żyjemy od zawsze. (…) Wydaje mi się, że każda religia istnieje w perspektywie marketingu religijnego, ponieważ jeśli funkcjonuje w przestrzeni publicznej to siłą rzeczy następuje jej urynkowienie” – mówił ks. Andrzej Draguła.

„Panuje powszechne przekonanie, że marketing jest sztuką fałszu i manipulacji. Kojarzy nam się negatywnie. Moim zdaniem jest on nauką, i to nauką ważną i poważną, podlegającą rygorom naukowym” – twierdził Gość Poranka „Siódma9”.

„Naukowe koncepcje marketingu opierają się na szerokich badaniach społecznych, psychologicznych i mówią, że człowiek reaguje ekonomicznie. Powstaje pytanie czy mechanizmy myślenia rynkowego funkcjonują w religii. Staram się udowodnić, że tak, ponieważ sam Pan Jezus używał często przypowieści rynkowych. Mówił o zapłacie, talentach, robotnikach, kupcach, sprzedawaniu, kupowaniu, itd.” – mówił autor książki.

Rozmówca Marcina Fijołka zwrócił uwagę na fakt, że nie na wszystko w Kościele można patrzeć przez pryzmat marketingu.

„Na Kościół z jednej strony można popatrzeć w ramach struktury marketingowej, ale z drugiej strony trzeba na niego patrzeć przez pryzmat łaski. Książka bierze porządek łaski w nawias, ponieważ łaska nie poddaje się marketingowi. To co boskie, naprawdę jest poza naszym zasięgiem” – podkreślał ks. Andrzej Draguła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA