Otwórz player w nowym oknie

Władysław T. Bartoszewski: Unia jest mechanizmem wyjątkowo dobrym, ale nie do wszystkiego

Władysław T. Bartoszewski: Unia jest mechanizmem wyjątkowo dobrym, ale nie do wszystkiego

„Dzięki członkostwu w Unii odnotowaliśmy gigantyczny wzrost poziomu życia w ostatnich 20 latach. UE jest mechanizmem wyjątkowo dobrym, ale nie do wszystkiego. Niewątpliwie nie dałaby sobie rady w sytuacji zagrożenia militarnego – musiałaby zwrócić się o pomoc do NATO. Jak widać, także w sprawach medycznych UE nie do końca sobie radzi” – powiedział w Poranku „Siódma9” Władysław T. Bartoszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Początek rozmowy dotyczył procesu szczepień.

„Nie ma dla mnie żadnego znaczenia, którym preparatem zostanę w wyznaczonym terminie zaszczepiony. Burze medialne, które wybuchły nie mają podłoża medycznego, tylko polityczne. Przydzielono mi szczepionkę AstraZeneca” – mówił Gość Poranka „Siódma9”.

„Potrzebna jest korekta w procesie szczepień w Polsce. (…) Jako PSL zgłaszamy projekt umożliwiający szczepienie w aptekach przez farmaceutów. Mamy 20 tysięcy aptek w Polsce. To nieprawdopodobne, że po 6 latach studiów medycznych nie można zrobić zastrzyku. Rząd zaakceptował nasz postulat i we wtorek będziemy nad tym głosować w Sejmie” – kontynuował poseł Bartoszewski.

Dalsza część dyskusji dotyczyła Unii Europejskiej. Zdaniem Władysława T. Bartoszewskiego mechanizmy UE nie do końca sprawdzają się w procesie dystrybucji szczepionek.

„Dzięki członkostwu w Unii odnotowaliśmy gigantyczny wzrost poziomu życia w ostatnich 20 latach. UE jest mechanizmem wyjątkowo dobrym, ale nie do wszystkiego. Niewątpliwie nie dałaby sobie rady w sytuacji zagrożenia militarnego – musiałaby zwrócić się o pomoc do NATO. Jak widać, także w sprawach medycznych UE nie jest dobrze dostosowana” – stwierdził Władysław T. Bartoszewski podkreślając, że Unia to przede wszystkim „mechanizm współpracy gospodarczej”.

Poseł PSL zapytany przez Marcina Fijołka o to, czy jego zdaniem Unia nie powinna mocniej naciskać na koncerny farmaceutyczne w kwestii przyspieszenia produkcji i dystrybucji szczepionek, odpowiedział:

„Duże koncerny farmaceutyczne tak podpisały kontrakty, że nie można ich do niczego zmusić. One zobowiązują się dostarczyć dużą liczbę szczepionek do państw unijnych, ale nie ma twardych zapisów w jakich terminach. To błąd negocjacyjny”.

Pod koniec dotknięto tematu Europejskiego Funduszu Odbudowy.

„Jednym z wyników wprowadzenia EFO jest to, że federalizacja będzie następować tylnymi drzwiami. Jeśli możemy mieć wspólny dług to później będziemy też mieć wspólne podatki (wspólnota polityka monetarna i fiskalna). (…) Nie jestem zwolennikiem federalizacji Unii,. Jestem za tym, co było na początku, czyli za unią państw narodowych, ale wiem, że jesteśmy w sytuacji skrajnej. Europa stoi przed katastrofą – także gospodarczą – i te fundusze są nam wyjątkowo potrzebne. Jestem za tym, żeby te fundusze zgromadzić, rozsądnie i transparentnie wydać” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA