Otwórz player w nowym oknie

Marlena Maląg - podsumowanie 5 lat programu 500plus

Marlena Maląg - podsumowanie 5 lat programu 500plus

„Rodzina jest obecnie fundamentem działań polskiego rządu. Program 500plus ma wpływ na wskaźniki ubóstwa, które z roku na rok maleją. Mówiąc o dzietności musimy pamiętać o tym, że demografii nie da się zmienić w przeciągu jednej kadencji” – powiedziała w Poranku „Siódma9” minister Marlena Maląg (Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej).

Minister Maląg mówiła o świadczeniu 500 plus. W kwietniu mija 5 lat od wejścia w życie tego programu.

„Od 1 lutego ruszył elektroniczny nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy. Dotychczas złożono 2,9 miliona wniosków, z czego przyznanych na nowy okres (1 czerwca 2021 – 31 maja 2022) jest już ponad 2,6 mln. Zależy nam na tym, aby wnioski składać drogą elektroniczną. Wnioski można składać online przez portal MRiPS Empatia, bankowość elektroniczną oraz portal PUE” – powiedziała rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

„Dopuszczamy drogę papierową w urzędzie lub przez pocztę od 1 kwietnia, ale bardzo chciałabym zaapelować do rodziców o składanie wniosków drogą elektroniczną. To prosta i szybka metoda, a przede wszystkim nie wymaga dodatkowych kontaktów społecznych” – apelowała minister Maląg.

„1 kwietnia będziemy obchodzili 5 rocznicę wypłaty świadczenia #Rodzina500Plus. W tym trudnym czasie pandemii te środki, które są przekazywane w ramach programu, dają rodzinom przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Pieniądze wracają na rynek, napędzają naszą gospodarkę” – przekonywała rozmówczyni Janusza Zalewskiego, która dodała, że dotychczas z programu 500Plus do rodzin trafiło ponad 140 miliardów złotych.

W rozmowie poruszono wątek pronatalistyczny. Czy program 500Plus realnie przyczynił się do wzrostu dzietności w Polsce?

„To pierwsze tak kompleksowe wsparcie dla rodzin po 30 latach zaniedbań, kiedy wsparcie polityki pro-rodzinnej nie było priorytetem rządów. (…) Rodzina jest obecnie fundamentem działań polskiego rządu. Program 500plus ma wpływ na wskaźniki ubóstwa, które z roku na rok maleją. Mówiąc o dzietności musimy pamiętać o tym, że demografii nie da się zmienić w przeciągu jednej czy dwóch kadencji” – stwierdziła Marlena Maląg.

„Kiedy 500plus wchodziło w życie wskaźnik dzietności wynosił 1,28 %, a dzisiaj jest to 1,42%. (…) Odwrócenie trendów demograficznych jest bardzo trudne” – mówił Gość Poranka „Siódma9”.

„Chcemy tworzyć dobry klimat dla rodzin nie tylko poprzez działania rządu, ale także poprzez włączanie w te działania samorządów oraz organizacji samorządowych” – zapewniała minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA