Otwórz player w nowym oknie

Ks. dr Michał Siennicki: Największym dramatem Judasza było to, że szedł za Jezusem, a jednak nie zbudował z Nim relacji

Ks. dr Michał Siennicki: Największym dramatem Judasza było to, że szedł za Jezusem, a jednak nie zbudował z Nim relacji

„Tragedia Judasza polegała na tym, że był skupiony na swoich grzechach, a nie skupił się na Tym, który jest najważniejszy, czyli nie skupił się na Jezusie Chrystusie” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. dr Michał Siennicki SAC.

Czy Judasz miał wybór?

„Tak, jak każdy człowiek. Nie był zmuszony do zdrady. (…) Judasz nie był jedynym uczniem, który zdradził. Pod krzyżem został tylko jeden z uczniów, więc o tej zdradzie trzeba mówić w szerszej perspektywie” – odpowiedział ks. Siennicki.

Zdrada Judasz była konieczna, aby mogło dokonać się zbawienie?

„Zbawienie dokonało się na krzyżu i dokonał go Jezus Chrystus. Niezależnie od tego, jak postąpiłby Judasz, nie miał wpływu na to, czy to zbawienie by się dokonało” – mówił kapłan.

Dlaczego Judasz zdradził?

„Zdrada i odejście od nauki Mistrza i Pana jest naturalna w tym sensie, że uczniowie nie do końca rozumieli to co Jezus robił, do czego Jezus prowadzi. Jezus prowadził do wypełnienia woli Ojca. Uczniowie, a przede wszystkim Judasz, szukali przede wszystkim swojej woli” – stwierdził ksiądz.

Święty Jan napisał, że Judasz działał pod wpływem pokusy, szatańskich podszeptów i to jest główny powód jego działania. Judasz nie pozwolił się prowadzić łasce Pana Boga , nie pozwolił się prowadzić swojemu Mistrzowi, Jezusowi” – powiedział rozmówca Anny Czytowskiej.

Gość Poranka „Siódma9” zwrócił uwagę na znaczącą różnicę pomiędzy św. Piotrem, a Judaszem.

„Piotr nie jest uczniem, który upada tylko raz. Cudowne w postaci św. Piotra jest to, że on zawsze wie jak wrócić do Jezusa, i jak wrócić na drogę właściwego postępowania. To jest różnica między Piotrem a Judaszem. Judasz rozumie konsekwencje swojego czynu, ale nie jest w stanie powrócić i spojrzeć na Jezusa. (…) Nie wystarczy spojrzeć na swoje grzechy, trzeba spojrzeć na Jezusa, który w przebaczeniu jest najważniejszy. Grzechy w konfesjonale nie są najważniejsze, najważniejsze jest to, co Pan Bóg z nimi robi. Judasz był skupiony na swoich grzechach, nie skupił się na tym, który jest najważniejszy, czyli nie skupił się na Jezusie Chrystusie” – stwierdził pallotyn.

„Największym dramatem Judasza było to, że szedł za Jezusem, a jednak nie zbudował z Nim relacji. Do końca nie uwierzył, że do Jezusa – tak jak do przyjaciela – można przyjść i powiedzieć mu o każdej, najtragiczniejszej rzeczy, która wydarzyła się w życiu. (…) Bardziej postawił na swoje «ja». Pycha nie pozwoliła mu przyjąć Bożego miłosierdzia. Dlatego też pycha wśród grzechów głównych wymieniana jest na pierwszym miejscu.

W rozmowie odpowiedzieliśmy też na pytanie, czy po zdradzie Jezusa Judasz miał szansę na ratunek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA