Otwórz player w nowym oknie

Ks. Grzegorz Kurp SAC: Triduum to kondensacja życia liturgicznego

Ks. Grzegorz Kurp SAC: Triduum to kondensacja życia liturgicznego

„Triduum to jedna wielka liturgia, która dzisiaj się rozpocznie. W czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się znakiem krzyża świętego, ale nie zakończy się błogosławieństwem, a przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do «Ciemnicy». W Wielki Piątek liturgię rozpocznie uklęknięcie przed krzyżem i tutaj także na koniec nie będzie błogosławieństwa. Liturgię w Wielką Sobotę rozpoczniemy od obrzędu poświęcenia ognia i dopiero na koniec Wigilii Paschalnej otrzymamy błogosławieństwo” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. Grzegorz Kurp SAC.

Wielki Czwartek to dzień, w którym kończy się okres Wielkiego Postu i rozpoczyna się Triduum Paschalne.

„Dzisiaj w liturgii mamy przewidziane dwie Msze św. Msza Krzyżma sprawowana jest w katedrach, gdzie biskupi wraz z prezbiterium (księżmi) celebrują Mszę świętą wspominając szczególnie ustanowienie Sakramentu Kapłaństwa oraz poświecenie olejów, które są używane później podczas liturgii. (…) Samo Triduum rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest sprawowana na pamiątkę wieczerzy, którą Chrystus sprawował ze swoimi uczniami w wieczerniku” – mówił rozmówca Karola Gaca.

„Triduum to jedna wielka liturgia, która dzisiaj się rozpocznie. W czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się znakiem krzyża świętego, ale nie zakończy się błogosławieństwem, a przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do «Ciemnicy». W Wielki Piątek liturgię rozpocznie uklęknięcie przed krzyżem i tutaj także na koniec nie będzie błogosławieństwa. Liturgię w Wielką Sobotę rozpoczniemy od obrzędu poświęcenia ognia i dopiero na koniec Wigilii Paschalnej otrzymamy błogosławieństwo” – tłumaczył ks. Kurp.

Gość Poranka „Siódma9” omawiał znaczenie i najważniejsze wydarzenia poszczególnych dni Triduum.

„Gest mandatum (łac. przekazanie, zlecenie) wypływa wprost z Ewangelii. W Ewangelii wg św. Jana usłyszymy, że Jezus obmywa nogi swoim uczniom. To pokazanie przykazania służby i zupełne odwrócenie logiki świata. Pan Jezus pokazuje nam, że największym i najważniejszym jest ten, który służy. Pan Jezus w wieczerniku podsumował wszystko, co jest najistotniejsze. Dał nam: Sakrament Eucharystii, Kapłaństwa, gest służby oraz Przykazanie Miłości. To trzy filary, które w ostatnim dniu Jezus pokazał, przekazał uczniom” – mówił.

„Wielki Piątek to czas ciszy, zadumy i ogromnego napięcia emocjonalnego. Przychodzimy już do ogołoconego ołtarza. W centrum stoi jedynie krzyż - to czas na adorację podczas liturgii. To szczególny moment, w którym każdy może oddać cześć krzyżowi i odczytać swoje życie w duchu cierpienia. To bardzo bogata liturgia” – kontynuował.

„Wielka Sobota w porządku liturgicznym jest dniem ciszy i oczekiwania. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się wstąpienie Jezusa do otchłani. To jest ten dzień ciszy i wg starożytnych opisów, Chrystus budzi wtedy ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę. (…) Zmartwychwstanie Pańskie rozpoczyna się Mszą Wigilii Paschalnej. Po czytaniach ze Starego i Nowego Testamentu zostanie odczytany fragment Epistoły św. Pawła. Uroczyście zostanie zapalone światło od paschału, na nowo zabrzmią organy i dzwonki, i wtedy rozpocznie się okres Wielkanocy, zmartwychwstania Pańskiego”.

„Msza św. rezurekcyjna, czyli ta, która jest w niedzielny poranek, związana jest z ogłoszeniem zmartwychwstania poprzez procesję wokół kościoła. Ona ma swój głęboki sens historyczny. Dawniej, wszystkie cmentarze znajdowały się zazwyczaj wokół kościołów - możemy to zauważyć prze starszych świątyniach. Wyjście na zewnątrz z Najświętszym Sakramentem było ogłaszaniem zmartwychwstania wszystkim, całemu stworzeniu. To jest sens i symbolika Mszy św. rezurekcyjnej” – powiedział pallotyn.

„Triduum to najważniejszy okres liturgiczny, kondensacja życia liturgicznego, matka wszystkich liturgii” – podsumował Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA