Otwórz player w nowym oknie

Katarzyna Kowalska: Myślę, że jeszcze możemy znaleźć w Polsce jakieś ukryte szczególne obrazy

Katarzyna Kowalska: Myślę, że jeszcze możemy znaleźć w Polsce jakieś ukryte szczególne obrazy

„Po Polsce jeździło dużo grup szukających i badających nieodkryte jeszcze dzieła sztuki, ale nie wszyscy mają oko by zobaczyć to «coś więcej». Jakiś zabytek mógł się jeszcze uchować czekając na odnalezienie” - powiedziała w Poranku „Siódma9” Katarzyna Kowalska.

Rozmowa dotyczyła filmu pt. „Polski El Greco”.

„Film opowiada o niezwykłej historii odkrycia i ocalenia obrazu. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że jest to obraz El Greco, jednak w momencie, gdy ekipa inwentaryzatorów z Instytutu Polskiej Akademii Nauk zwróciła na niego uwagę i postawili tezę, że jest to obraz malarza, wówczas zaczęto o niego dbać i po 10 latach odkryto na nim sygnaturę” - mówiła rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

„Pierwszym przypuszczeniem było to, że mógł on po prostu przywędrować z Hiszpanii, z Wincentym Krasińskim, który w XIX wieku przebywał w Hiszpanii i mógł go przywieźć do Kosowa Lackiego. Ta hipoteza ewoluowała w jakieś groteskowe historie, ale prawda o pochodzeniu obrazu nie została odkryta, bo nie ma o nim wzmianki w dokumentach” - tłumaczyła reżyser.

„Do odkrycia przyczyniły się dwie młode kobiety, które jako pierwsze wysnuły hipotezę o tym, że jest to obraz El Greco. Następnie profesorowie sztuki po zdjęciu przemalowań odkrywają w pełnej krasie obraz mistrza przedstawiający św. Franciszka. Panie słuchając wielu specjalistów zdołały potwierdzić swoje przypuszczenia, otrzymały wiele wsparcia, by to one zostały zapamiętane jako odkrywczynie obrazu” - twierdziła Kowalska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA