Otwórz player w nowym oknie

Ks. Prof. Waldemar Cisło: W tym roku obyło się bez zamachów w Święta

Ks. Prof. Waldemar Cisło: W tym roku obyło się bez zamachów w Święta

„Trzeba zaznaczyć, że święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy często są okazją dla różnych fanatyków i ekstremistów, by atakować miejsca kultu czy zgromadzenia chrześcijan” - powiedział w Poranku „Siódma9” ks. Prof. Waldemar Cisło (ACN - Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

Pierwsza cześć rozmowy dotyczyła obchodzenia świąt przez chrześcijan w miejscach, gdzie są prześladowani.

„Pamiętam osobiste przeżycie w obozach dla uchodźców w Iraku, kiedy zbliżały się Święta Bożego Narodzenia. Chodziło wówczas o dzieci, by można je było «odciągnąć» od traumy wojny, od związanych z nią widoków i przeżyć. Rodzice, kapłani, siostry zakonne prowadzący różne ośrodki, próbowali przygotować jakieś małe prezenty, żeby choć na jeden dzień zmienić trudną rzeczywistość obozową. Starano się też umieszczać w namiotach jakieś elementy dekoracji - coś, co by odciągnęło uwagę od codziennej szarości” - tłumaczył rozmówca Michała Kłosowskiego.

Wątkiem poruszonym w trakcie wywiadu były przyczyny prześladowań chrześcijan.

„Wiara sama w sobie jest przyczyną prześladowania. Z raportów dotyczących wolności religijnej można wyróżnić trzy podstawowe problemy, z którymi chrześcijanie się spotykają. Jest to radykalny Islam (np. w Syrii i Iraku). Mamy też Indie, gdzie odbyły się pogromy chrześcijan. Istnieją tam religie, które kojarzą się z pokojem, ale doprowadzają do palenia kościołów, szkół czy pogromów. Ostatnim problemem są różne systemy totalitarne, jak w Birmie, Chinach czy Korei Północnej. (...) Także w Polsce zaczynamy widzieć propagandę antyreligijną. Są to różne nurty lewicowe, marksistowskie o dużym zabarwieniu ateistycznym” - mówił kapłan.

Czy skala prześladowań chrześcijan w Europie może wzrosnąć?

„Wszystkie tendencje wskazują na wzrost prześladowań. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego powołaliśmy Centrum Badania Wolności Religijnej, tam zamierzamy się tym fachowo zajmować. Obecne dane pokazują, że ilość ataków na miejsca kultu związanych z judaizmem czy islamem spadły, za to znacząco wzrosły na miejsca kultu chrześcijańskiego. Coraz częściej w Europie mamy z tym do czynienia” - przedstawiał Gość Poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

foto.Wikipedia.org

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA