Otwórz player w nowym oknie

Michał Potocki: Władze rosyjskie próbują testować Joe Bidena

Michał Potocki: Władze rosyjskie próbują testować Joe Bidena

„Wzmożone działania Rosji są związane ze zmianą administracji w Stanach Zjednoczonych. Kreml próbuje badać reakcje prezydenta USA i chce go zmusić do rozmów na rosyjskich warunkach” - powiedział w Poranku „Siódma9” Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”).

Rozmowa dotyczyła ostatnich działań na wschodzie Europy.

„Wydalenie przez Czechów rosyjskich dyplomatów nie jest jeszcze ostrą reakcją, zwłaszcza biorąc pod uwagę mocno ugodowe wypowiedzi premiera Babiša i milczenie prezydenta Zemana. Trudno sobie wyobrazić, żeby Czesi mogli nie zareagować w sytuacji, w której wyszło na jaw, że eksplozja, w wyniku której zginęło dwóch czeskich obywateli, została spowodowana przez przedstawicieli rosyjskich służb specjalnych. Przedstawiciele ci są nam znani, bo są to te same osoby, które w Wielkiej Brytanii próbowały zamordować Siergieja Skripala. To może być dopiero początek działań rządu Czech”– tłumaczył Gość Poranka „Siódma9” - przedstawiał red. Potocki.

„Ta sytuacja pogorszy stosunki tych dwóch państw. To co widzieliśmy do tej pory to jeszcze nie jest koniec zaostrzenia relacji, ponieważ Czesi planują kolejne kroki. Zobaczymy na ile rząd czeski będzie miał odwagę by podejmować dalsze kroki” - kontynuował dziennikarz.

"Rosja próbuje wymusić na Zachodzie ustępstwa za pomocą zaostrzenia sytuacji w pewnych punktach globu, by później wycofywać się z nich, w zamian za bardziej realne ustępstwa Zachodu. Najbardziej prawdopodobne jest to, że Rosja próbuje wymusić ustępstwa względem Nord Stream 2” - dodał ekspert.

W rozmowie poruszono wątek oceny działań Joe Bidena w stosunku do działań Rosji.

„Można wysunąć argumenty przedstawiające stanowczość, jak i ugodowość Bidena wobec Rosji. Jest za wcześnie, żeby to ocenić, zobaczymy za kilka tygodni” - mówił Rozmówca Anny Czytowskiej.

Ostatnim tematem rozmowy był stan zdrowia Aleksieja Nawalnego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA