Otwórz player w nowym oknie

Wojciech Andrusiewicz: Jest za wcześnie, aby móc stwierdzić, że III fala pandemii dobiega końca

Wojciech Andrusiewicz: Jest za wcześnie, aby móc stwierdzić, że III fala pandemii dobiega końca

„Schodzimy z trzeciej fali, ale jest za wcześnie, aby powiedzieć, że mamy jej koniec” – powiedział w Poranku „Siódma9” Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zdaniem Gościa Poranka „Siódma9” niedługo możliwa będzie regionalizacja obostrzeń.

„Jedną z możliwości będzie pewne zdejmowanie obostrzeń w regionach, które są w najlepszej sytuacji epidemiologicznej” – powiedział.

Wojciech Andrusiewicz zapytany o to, czy w lecie będziemy mogli udać się do restauracji, odpowiedział:

„Myślę, że jeszcze na wiosnę będziemy mogli usiąść w ogródkach restauracyjnych” – mówił rzecznik MZ podkreślając, że otwarcie ogródków restauracyjnych nastąpi szybciej niż otwarcie lokali w zamkniętych pomieszczeniach.

W rozmowie dotknięto też tematu tzw. certyfikatów covidowych.

„Certyfikat nie mówi o dostępie do jakichkolwiek usług i nie mówi o podróżowaniu. Mówi on o wprowadzeniu pewnego narzędzia, które będzie pomocne przy możliwym przemieszczaniu się. Nikt na poziomie unijnym nie określa poziomu dopuszczania do jakichkolwiek usług dzięki certyfikowaniu” – powiedział rzecznik.

Czy może dojść do sytuacji, że za jakiś czas ktoś zaszczepiony będzie mógł wejść np. do kina, a niezaszczepiony nie zostanie tam wpuszczony?

„Na poziomie rządowym niczego takiego nie planujemy” – zapewniał rozmówca Anny Czytowskiej.

Pod koniec rozmowy Wojciech Andrusiewicz mówił o korzyściach z posiadania ew. certyfikatów covidowych.

„W jednym miejscu będziemy mieli zgromadzone dane o tym, że zostaliśmy zaszczepieni, że mamy negatywny wynik testu, że przechorowaliśmy wirusa. Wszystkie te akcje będziemy mieli pod ręką w aplikacji, nie będą potrzebne dodatkowe wydruki i zaświadczenia” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA