Otwórz player w nowym oknie

Jerzy Mosoń: Dla Polski odchodzącej od węgla, jedyną alternatywą jest energetyka jądrowa

Jerzy Mosoń: Dla Polski odchodzącej od węgla, jedyną alternatywą jest energetyka jądrowa

„Odchodząc od węgla Polska nie ma innego wyboru, niż wybranie energetyki jądrowej. Będziemy musieli zmierzyć się przez to z dużą presją polityczną Berlina” - powiedział w Poranku Siódma9 Jerzy Mosoń.

Pierwsza część rozmowy dotyczyła wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy na szczycie klimatycznym.

„Prezydent podkreślił, że Polska zrealizowała Protokół z Kioto. Według protokołu zawartego w 1997 roku przemysł państw miał obniżyć emisję dwutlenku węgla o 6%. W Polsce ostatecznie redukcja wyniosła aż 33%, co jest dużym osiągnięciem. Prezydent podkreślił również, że to po szczycie w Katowicach w 2018 roku Unia Europejska zdecydowała się jako pierwsza dążyć do neutralności klimatycznej do 2050 roku” - mówił rozmówca Janusza Zalewskiego.

Poruszono również temat przyszłości polskiej energetyki.

„Polska transformacja energetyczna to jest pewnego rodzaju zderzenie realiów technologicznych, finansowych i politycznych. Polska jest jednym z krajów, w których najtrudniej taką zmianę przeprowadzić, ponieważ nasza gospodarka od lat jest oparta na węglu. Nasz kraj były również praktycznie okupowany 45 lat przez Związek Radziecki. Zaniedbania wynikające z przyczyn politycznych dziś bardzo mocno oddziałują, bo świat chce się zmienić i to w trybie natychmiastowym. Taka szybka zmiana może być dla polskiej gospodarki zabójcza” - tłumaczył Gość Poranka „Siódma9”.

„Trzeba mocno podkreślić to, że jeśli nawet uda się światu zachodniemu, w tym Polsce, ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i temperatura obniży się o półtora stopnia, to nic to nie zmieni, ponieważ największymi trucicielami są Chiny, Rosja, Indie, Tajwan czy Bangladesz. Jeśli nie uda się przekonać tych państw by postępowały bardziej ekologicznie to nawet zaprzestanie emisji gazów cieplarnianych przez Zachód niewiele da” - dodał redaktor. 

Wątkiem wywiadu był też sens organizowania szczytów klimatycznych.

„Sens organizowania szczytów klimatycznych jest ogromny, zwłaszcza wtedy, gdy uczestnicy nie spotykają się w jednym miejscu i nie dolatują do niego samolotami. Możemy działać, by mieć lokalnie czystsze powietrze, jednak tylko nasze zmiany nie spowodują poprawy sytuacji na całym świecie. Musi to być wysiłek wszystkich na całej planecie” - przedstawiał Mosoń.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA