Otwórz player w nowym oknie

Paweł Kowal: Czechy występują nie tylko w obronie swoich interesów, ale także w obronie zasad, na których nam również powinno zależeć

Paweł Kowal: Czechy występują nie tylko w obronie swoich interesów, ale także w obronie zasad, na których nam również powinno zależeć

„Jesteśmy w momencie, kiedy wszystkie państwa środkowoeuropejskie, a także państwa UE, muszą stwierdzić, co ma rządzić stosunkami międzynarodowymi. Czy rządzić ma prawo międzynarodowe i reguły gry tworzone przez to prawo, czy decydujemy się na to, że rządzi już tylko siła?” – powiedział w Poranku „Siódma9” Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).

Rozmowa Janusza Zalewskiego z posłem Pawłem Kowalem w głównej mierze skupiała się na polityce zagranicznej Polski w kontekście Rosji i Ukrainy.

„Wizyta W. Zelenskiego w Polsce będzie widocznym znakiem poparcia politycznego Polski dla Ukrainy, a także dla zasad prawa międzynarodowego” –stwierdził Paweł Kowal, odnosząc się do zaplanowanej na 3 maja wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce.

Zdaniem rozmówcy Janusza Zalewskiego działania państw (np. Czech) wydalających rosyjskich dyplomatów są uzasadnione.

„Wyjazdy rosyjskich dyplomatów wynikają z polityki Rosji. Są one standardowym działaniem w sytuacji, kiedy Rosja przekracza twarde reguły gry” – mówił polityk.

„Jesteśmy w momencie, kiedy wszystkie państwa środkowoeuropejskie, a także państwa Unii Europejskiej, muszą odpowiedzieć na pytanie o to, co ma rządzić stosunkami międzynarodowymi. Czy rządzić ma prawo międzynarodowe i reguły gry tworzone przez to prawo, czy decydujemy się na to, że rządzi już tylko siła? Czechy występują nie tylko w obronie swoich interesów, ale także w obronie zasad, na których nam również powinno zależeć” – kontynuował poseł KO.

Gość Poranka „Siódma9” ocenił wizytę marszałek Małgorzaty Gosiewskiej w Donbasie.

„Dobrze oceniam tę wizytę, dlatego też nie mogłem zrozumieć, że p. Gosiewska z jednej strony była w stanie stanąć na granicy rosyjsko-ukraińskiej,  opowiadając się za wartościami, a jednocześnie mieliśmy kłopot w Sejmie, żeby przegłosować oświadczenie ws. gazociągu północnego. Większość sejmowa nie chciała tego zrobić. Wzywam do tego, żeby tego rodzaju oświadczenie przygotować jeszcze raz i uchwalić” – apelował Paweł Kowal.

W rozmowie dotknięto też bezpośrednich relacji polsko-ukraińskich.

„Powinniśmy w większym stopniu uczestniczyć w transformacji na Ukrainie. Popatrzmy na relacje z Ukrainą, także w kontekście gospodarczym, popatrzmy jak bardzo naszym relacjom z Litwą pomogły relacje gospodarcze i inwestycja Orlenu. Działajmy teraz po stronie prawa międzynarodowego tak, jakbyśmy chcieli, żeby w naszej sprawie ktoś kiedyś się opowiedział” – powiedział Paweł Kowal.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA