Otwórz player w nowym oknie

O. Tomasz Gałuszka: Jonasz to prorok, którego biografia jest ogromnym znakiem nawrócenia

O. Tomasz Gałuszka: Jonasz to prorok, którego biografia jest ogromnym znakiem nawrócenia

„Nie bez powodu Pan Jezus mówił ludziom, żeby patrzyli na Jonasza. Proroka, którego cała biografia jest ogromnym znakiem nawrócenia, ale przede wszystkim Boga - bardzo czułego wobec ludzi przekornych" – powiedział o. Tomasz Gałuszka OP, autor książki "Jezus i Jonasz. Rekolekcje dla przekornych i (nie)pokornych" (Wydawnictwo Esprit).

Księga Jonasza ma w sobie ogromną głębie psychologiczną i piękno języka.

„To jest obraz człowieka ogarniętego przez morza, przez sytuacje nie do kontrolowania. Drugi rozdział Księgi jest historią człowieka zagubionego w świecie, który zaczyna wołać i zostaje wysłuchany" – przekonywał autor książki.

W charakterze Jonasza, jego czarnowidztwie, marudzeniu i ucieczkach wielu współczesnych ludzi może odnaleźć siebie.

„Jonasz jest <narzekaczem> od początku do końca. Nawet kiedy doświadczył łaski, jego natura pozostała taka sama. Jest doskonale ludzki. Bóg jest niezmienny w swoich wielkich planach. Jego plan miłości jest większy niż nasze plany, nasze malkontenctwo czy ucieczki. Bóg jest cierpliwy, czeka, pozwala nawet człowiekowi dotknąć dna. Jonasz na tym dnie, dosłownie i w przenośni, się znalazł" – mówił w rozmowie z Anną Czytowską o. Tomasz Gałuszka OP.

Księga Jonasza jest aktualna także poprzez pokazanie ucieczki ludzi od wypełniania woli Boga. Uciekanie może sporo kosztować, co widzimy na przykładzie proroka Jonasza.

„Człowiek ma ogromną zdolność do wymyślania sobie różnych zajęć, żeby tylko nie robić tego, co powinien. Zgodnie z Tradycją, Żydzi nie znosili morza, a Jonasz żeby nie wykonać misji powierzonej przez Boga jest w stanie wsiąść na statek, płynąć i nawet za to zapłacić. Nasze grzeszenie kosztuje, często trzeba odbyć długą podróż, żeby dotrzeć do celu" – zwracał uwagę autor książki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA