Otwórz player w nowym oknie

Dr Wojciech Kozłowski: Konstytucja 3 maja jest przede wszystkim symbolem mądrego i odważnego myślenia o współczesnym państwie

Dr Wojciech Kozłowski: Konstytucja 3 maja jest przede wszystkim symbolem mądrego i odważnego myślenia o współczesnym państwie

„Konstytucja 3 maja jest symbolem troski o wspólnotę polityczną, o państwo i chęć jego odbudowy w obliczu zagrożenia” – powiedział w Poranku „Siódma9” dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.

W czwartek 29 kwietnia o godz. 18 na platformie Zoom odbędzie się międzynarodowe webinarium Instytutu Pileckiego we współpracy z najważniejszą amerykańską placówką upamiętniającą początki narodu amerykańskiego, czyli Domem Waszyngtona (George Washington' s Mount Vernon).

„Spotkanie poświęcone będzie celebracji Konstytucji 3 maja w kontekście dwóch pierwszych konstytucji na świecie. Postaramy się porównać polską i amerykańską konstytucję, poszukamy wspólnych punktów odniesienia, wspólnych wartości” – zapowiedział dyrektor Instytutu Pileckiego.

„Amerykanie definiują się jako naród zbudowany z imigrantów pod porządkiem prawa, pod rządami Pana Boga. Jest to idea, która powoduje, że są oni niezwykle dumni z faktu, że ich projekt konstytucji - mimo wielu poprawek zrealizowanych przez stulecia - jest projektem udanym” – mówił dr Kozłowski.

„W przypadku Konstytucji 3 maja mamy sytuację ambiwalentną, ale przez to niesamowitą. Nasza konstytucja obowiązywała przez 14-15 miesięcy, po czym została zniszczona przez rosyjską interwencję. Konstytucja 3 maja jest symbolem troski o wspólnotę polityczną, o państwo i chęć jego odbudowy w obliczu zagrożenia” – kontynuował rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Dla mnie Konstytucja 3 maja jest przede wszystkim symbolem mądrego i odważnego myślenia o współczesnym państwie” – powiedział na zakończenie Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA