Otwórz player w nowym oknie

Maria Libura: Podatność na zachorowania osób z zespołem Downa jest porównywalna z osobami powyżej 70 roku życia

Maria Libura: Podatność na zachorowania osób z zespołem Downa jest porównywalna z osobami powyżej 70 roku życia

„Na skutek ustalania priorytetów doszło to tego, że osoby bardziej narażone na zachorowania i zgony zostały pominięte, a na ich miejsce w kolejce szczepień weszły różne grupy zawodowe” - powiedziała w Poranku „Siódma9” Maria Libura.

Rozmowa dotyczyła problemów ze szczepieniem osób niepełnosprawnych.

„Wydaje się, że w przypadku szczepień na Covid zadziałał mechanizm, w którym uwzględniono proste priorytety i ograniczono ich zasięg. Po badaniach w całej Europie widać, że osoby z chorobami wrodzonymi są bardziej podatne na cięższe przejścia zakażenia koronawirusem, i co za tym idzie, częściej występują u nich zgony. Mimo to, nie były one potraktowane priorytetowo” - mówiła rozmówczyni Michała Kłosowskiego.

„W Polsce, pomimo pewnych gwarancji konstytucyjnych czy regulacji prawnych, ciągle kwestia niepełnosprawności nie jest systemowo wpisywana w rozwiązania. W momencie, gdy uwalniamy szczepienia populacyjne może dojść do pewnego paradoksu - osoby z niepełnosprawnościami nie będą się szczepić priorytetowo, a nawet w jakimś sensie ulegną dyskryminacji systemowej. Wynika to z faktu, że wiele z tych osób nie ma możliwości dotrzeć w dowolne miejsce, by szybciej przyjąć pierwszą dawkę. (...) Pojawia się ryzyko, że takie osoby zostaną zepchnięte na koniec kolejki, nie będziemy mieli ścieżki z ustaleniem priorytetu, tylko przypadkiem wyjdzie nam systemowa dyskryminacja” - tłumaczyła Libura.

„Sprawy osób niepełnosprawnych są wpisane w naszą Konstytucję i powinny toczyć się z automatu. Bardzo dużo rozwiązań dla takich osób jest trudne i wymaga lat wdrażania, a obecnie mamy decyzje, które zapadają w krótkim czasie. Jest to niepokojące, bo ta grupa osób z wrodzonymi schorzeniami jest najbardziej narażona, a działania by ją ochronić są małe. Dobro tych osób znika z pola widzenia polityki, gdy nie jest przedmiotem dużych targów politycznych. Polska polityka ma charakter reaktywny, a w przypadku zdrowia jest to zjawisko niebezpieczne” - dodał Gość Poranka „Siódma9”.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA