Otwórz player w nowym oknie

Bogusław Sonik: W sprawie Funduszu Odbudowy Lewica wybrała własny, krótkotrwały interes

Bogusław Sonik: W sprawie Funduszu Odbudowy Lewica wybrała własny, krótkotrwały interes

„Lewica poszła swoją drogą i ominęła pozostałe ugrupowania opozycyjne. Pytanie, jak to będzie odebrane przez wyborców. (...) Lewica wybrała własny, krótkotrwały interes, nie mając żadnej gwarancji instytucjonalnej, oprócz deklaracji słownej premiera” – powiedział w Poranku „Siódma9” poseł Bogusław Sonik (Platforma Obywatelska). 

Początek rozmowy dotyczył kondycji Europy i prognoz na dalsze lata. Zdaniem posła PO przyszłość Unii Europejskiej – mimo wszystko – rysuje się w jasnych barwach.

„Widzę jak w poszczególnych kryzysach, które nawiedzały świat i Europę, Unia potrafiła się zorganizować, by się im przeciwstawić. W czasie kryzysu bankowego zbudowano instytucje i sposoby oparcia się podobnym zagrożeniom w przyszłości. Reformy poszły do przodu, mimo że wydawało się, że wykraczały poza kompetencje unijne” – oceniał Bogusław Sonik.

Rozmówca Michała Kłosowskiego wypowiedział się także na temat Funduszu Odbudowy.

„To sztandarowy projekt europejski popierany przez główne partie europejskie i nadzorowany przez Komisję Europejską. Przypomnę, że wprowadzono tam również mechanizm przestrzegania praworządności, jako warunku korzystania z tego funduszu. Mam pewność, że KE będzie potrafiła zapanować nad sposobem wydawania tych pieniędzy” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

„W Polsce, jeśli chodzi o gwarancję sprawiedliwego wydawania tych pieniędzy, spór rozgrzał do czerwoności stronę rządową i opozycyjną. Rząd powinien zrobić krok w tył i zagwarantować sprawiedliwe wydawanie środków (...)” – kontynuował polityk oceniając wcześniejsze wydawanie przez rząd pieniędzy z Funduszu Inicjatyw Lokalnych za nieuczciwe.

Według posła Sonika "szefostwo KO oraz PSL może czuć się ograne" w związku z porozumieniem Lewicy z PiS.

„Do tej pory była mowa o tym, żeby wspólnym frontem wymuszać gwarancje na rządzie, co do sposobu wydawania pieniędzy. Lewica poszła swoją drogą, ominęła pozostałe ugrupowania opozycyjne. Pytanie, jak to będzie odebrane przez wyborców. (...) Lewica wybrała krótkotrwały, własny interes nie mając żadnej gwarancji instytucjonalnej, oprócz deklaracji słownej premiera” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA