Otwórz player w nowym oknie

Jacek Czauderna: Zabiliśmy gospodarkę i bardzo długo będziemy wychodzić z tego kryzysu

Jacek Czauderna: Zabiliśmy gospodarkę i bardzo długo będziemy wychodzić z tego kryzysu

„Ostatnie 15-16 miesięcy to wielki dramat dla gastronomii w Polsce” – powiedział w Poranku „Siódma9” Jacek Czauderna (Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej).

Prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej opowiadał o odmrażaniu gospodarki w kontekście otwierania lokali gastronomicznych, a także mówił o skutkach lockdownu dla branży.

„Branża odnotowała wielkie spadki w obrotach w ostatnich miesiącach” – powiedział Czauderna.

„Na szczęście jest światełko w tunelu. 15 maja otwieramy gastronomię na powietrzu. To bardzo późno, ale pocieszające jest to, że zaczniemy aktywizować współpracowników oraz samych siebie” – podkreślił rozmówca Marcina Fijołka.

Gość Poranka „Siódma9” kontynuował wątek skutków pandemii dla gastronomii.

„W grudniu 2020 r. mieliśmy w kraju 85 tysięcy punktów gastronomicznych (restauracje, bary, kluby, etc.). 10-12 tysięcy tych punktów nie wróci już do pracy. Albo się przebranżowiły, albo zamknęły działalność” – mówił.

„Także duże sieci zamykają swoje lokale. 25 topowych restauracji w Warszawie zamknęło się” – dodał.

Rozmówca red. Fijołka mówił także o tym, jak sytuacja w Polsce prezentuje się na tle innych państw.

„W Hiszpanii nie było lockdownu gospodarczego, a umieralność wynosi tam 1600 osób na milion. W Szwecji to 1300 zgonów na milion mieszkańców. U nas, przy lockdownie, mamy śmierć 1600 osób na milion. Zabiliśmy gospodarkę i bardzo długo będziemy wychodzić z tego kryzysu” – powiedział Czauderna.

„Apeluję do mojej branży – bądźmy gotowi, bo ogródki gastronomiczne będą pełne ludzi. Pamiętajmy o reżimie sanitarnym. Pandemia nie jest żadną teorią, koronawirus to poważna choroba, należy się pilnować, ale ludzie są już zmęczeni siedzeniem w domach. To dobra wiadomość, że w końcu będziemy mogli wyjść na świeże powietrze i kulturalnie przy stoliku zjeść obiad, napić się kawy czy herbaty” – stwierdził prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA