Otwórz player w nowym oknie

Agnieszka Dudzińska: Dzieci z niepełnosprawnościami powinny być szczepione priorytetowo!

Agnieszka Dudzińska: Dzieci z niepełnosprawnościami powinny być szczepione priorytetowo!

„Chcemy z wyprzedzeniem wołać o to, żeby dzieci z niepełnosprawnościami były szczepione priorytetowo!” – powiedziała w Poranku „Siódma9” Agnieszka Dudzińska (Uniwersytet Warszawski).

W Poranku „Siodma9” kontynuujemy temat szczepień osób z niepełnosprawnościami. 

„Chodzi nam o to, żeby osoby z niepełnosprawnościami nie były ustawione na końcu kolejki do szczepień. Nie wiadomo też, czy szczepionka, która będzie dostępna w jakimś terminie za parę tygodni, nie będzie w takiej odległości od miejsca zamieszkania, która będzie przerastać możliwości tych osób” – mówiła Agnieszka Dudzińska.

„Zależało nam na tym, żeby szczepienie osób z niepełnosprawnościami nastąpiło jak najszybciej przed rozpędzeniem szczepień populacyjnych” – podkreślała rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

„Mierzymy się z jeszcze jednym problemem. Osoba z niepełnosprawnością wydaje się być mało mobilna, dlatego że porusza się na wózku inwalidzkim – to stereotyp. Prawda jest taka, że większość osób mających problem z zaszczepieniem to osoby nieporadne z racji swojej niepełnosprawności. Zazwyczaj takie osoby (dorośli) znajdują się pod opieką starszych rodziców, którzy niekiedy są jeszcze bardziej nieporadni – to jest główna bariera” – dodała.

Według Agnieszki Dudzińskiej w chwili obecnej niewiele już można zdziałać w kontekście szczepień dorosłych osób niepełnosprawnych. Nadal pozostaje jednak możliwość działania w sprawie dzieci z niepełnosprawnościami.

„Chcemy z wyprzedzeniem wołać o to, żeby dzieci z niepełnosprawnościami były szczepione priorytetowo” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

W rozmowie podjęto także temat spotkania osób reprezentujących środowisko os. z niepełnosprawnością z ministrem Dworczykiem, opowiedziano także o tym, dlaczego dialog z rządem nazywany jest „pozornym”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA