Otwórz player w nowym oknie

Michał Kolanko: Jeżeli Koalicja Obywatelska miała jakiś plan odnośnie KPO to trudno go jednoznacznie zidentyfikować

Michał Kolanko: Jeżeli Koalicja Obywatelska miała jakiś plan odnośnie KPO to trudno go jednoznacznie zidentyfikować

„Wydaje się, że w tym momencie to KO jest w najbardziej skomplikowanej sytuacji, bo ten plan, który miała Lewica odnośnie KPO został zrealizowany. Opozycja nie była w tej sprawie zjednoczona, nie udało się PSL-owi i KO przekonać Lewicy i Hołowni by mieć jedno stanowisko. Ten spór w opozycji będzie trwał” - powiedział w Poranku „Siódma9” red. Michał Kolanko („Rzeczpospolita”).

Pierwsza część rozmowy dotyczyła głosowania nad Krajowym Planem Odbudowy.

„Wydaje się, że jeszcze nie wszystko jest ustalone przed dzisiejszym głosowaniem. Pozostaje tzw. ustawa wdrożeniowa, bo spływające środki wchodzące w skład Funduszu Odbudowy, będą się pojawiać już w przyszłym roku, a te pieniądze trzeba jakoś wdrożyć by całe nasze państwo mogło z nich korzystać. Pozostaje również sprawa Komisji Europejskiej, która będzie analizować wszystkie Plany Odbudowy członków Unii. Istnieje pewne ryzyko, że niektóre zapisy naszego KPO zostaną zakwestionowane i trzeba będzie je zmienić. Cześć z nich jest ważna politycznie, zwłaszcza kwestia mieszkań,o które upominała się lewica. Kolejnym czynnikiem, który wprowadza niepewność co do ratyfikacji Planu Odbudowy jest Senat, który również musi go zatwierdzić. A wiemy, że Koalicja Obywatelska ma tam większość i chce również na płaszczyźnie medialnej wraz z samorządowcami dobrze politycznie to rozegrać. Te pieniądze będą ciągle spływać do Polski i będą wydatkowane, więc ta sprawa nie jest w żaden sposób zamknięta” - tłumaczył rozmówca Janusza Zalewskiego.

„PSL-owi tym razem bliżej do KO, chociaż wczoraj Kosiniak-Kamysz sugerował, że może poprą decyzję o zasobach własnych. Polskie Stronnictwo Ludowe ma bardzo proeuropejski elektorat. Jakaś jego część może być skonsternowana w momencie, gdy nie będą za KPO, choć drugi wycinek może chcieć na złość nie zgadzać się z PIS” - dodał Kolanko.

Redaktor pytany o współpracę PIS z Lewicą odpowiedział:

„Lewica raczej nie poprze kandydata rządzących na Rzecznika Praw Obywatelskich. Współpraca tych dwóch obozów jest jednorazowa i chodzi o KPO. Jeśli wystąpi jakaś współpraca to będzie raczej dotyczyła pojedynczych ustaw odnoszących się do dobra społecznego. Lewica chce w ten sposób budować wizerunek partii mającej głównie za cel sprawy i dobro ludzi. Raczej wykluczone jest jednak to, by Lewica poparła kandydata PiS na RPO” - mówił Gość Poranka.

Ostatnia cześć wywiadu odnosiła się do nowego bytu politycznego – koła poselskiego Polskie Sprawy.

„To Koło będzie bliskie Porozumieniu Jarosława Gowina. Słychać w kuluarach, że dołączą tam inni politycy związani z Gowinem. Jest to byt, na który PiS musi zwracać uwagę. Bo jest to twór, który nie jest w klubie Prawa i Sprawiedliwości, jest strategicznie ukierunkowany na obóz rządzący, ale nie na PiS tylko na Porozumienie. Jest to szansa dla Jarosława Gowina na budowanie swojej siły politycznej” - przedstawiał dziennikarz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA