Otwórz player w nowym oknie

Rafał Ziemkiewicz: Kult wyborów 4 czerwca kompletnie się nie przyjął

Rafał Ziemkiewicz: Kult wyborów 4 czerwca kompletnie się nie przyjął

„W XXI wieku próbowano stworzyć kult wybór 4 czerwca. To się kompletnie nie przyjęło. Nie można wykreować święta z wydarzenia, które nie budziło emocji społecznych, gdy po raz pierwszy miało miejsce. (…) Polaków stłamszono, pokazano im, że ich głos się nie liczy. Nie było poczucia wygranej i tryumfu” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Rafał Ziemkiewicz.

Czy wybory 4 czerwca 1989 mogły wyglądać inaczej?

„Powstaje pytanie, czy inaczej mógł wyglądać deal okrągłostołowy? Gdyby po stronie solidarnościowej siedzieli najlepsi jasnowidze, którzy przewiedzieliby, co będzie dalej to mogliby mocniej naciskać na komunistów. Z tą wiedzą, którą dysponowali, inaczej nie mogło to wyglądać” – odpowiedział red. Ziemkiewicz, podkreślając że spore błędy popełniono już po samych wyborach.

„Ci, którzy w naszym imieniu prowadzili politykę, odrzucili to, co powiedziało im społeczeństwo” – mówił rozmówca Anny Czytowskiej.

Czy jest co świętować 4 czerwca?

„W XXI wieku próbowano stworzyć kult wybór 4 czerwca. To się kompletnie nie przyjęło. Nie można wykreować święta z wydarzenia, które nie budziło emocji społecznych, gdy po raz pierwszy miało miejsce. (…) Polaków stłamszono, pokazano im, że ich głos się nie liczy. Nie było poczucia wygranej i tryumfu (...)” – odpowiedział Gość Poranka „Siódma9”.

Rozmowa dotyczyła także tzw. „Nocnej zmiany” i rządu Jana Olszewskiego.

„«Nocna zmiana» jest mitem, który lubimy w naszej historii. Poszliśmy w bój bez broni, poszliśmy na ścianę, z którą się zderzyliśmy. (…) Ten rząd mógł nie upaść, gdyby nie przyjęto wtedy postawy maksymalistycznej (…) Zasługą rządu Jana Olszewskiego było niewątpliwie jasne postawienie kwestii wyjścia wojsk rosyjskich z Polski i wejścia naszego kraju do NATO” – mówił rozmówca Anny Czytowskiej.

„Jan Olszewski był człowiekiem zbyt uczciwym na politykę. (…) Dziś J. Kaczyński buduje kult J. Olszewskiego i słusznie, bo Olszewski jako obrońca prześladowanych w PRL-u, opozycjonista, człowiek niezłomny, absolutnie zasługuje na wielką pamięć” – powiedział red. Ziemkiewicz.

W dalszej części rozmowy Rafał Ziemkiewicz skomentował pomysł powrotu Donalda Tuska do polityki w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA